Share
Sighetu Marmației va avea un pod nou peste râul Iza

Sighetu Marmației va avea un pod nou peste râul Iza

La Sighetu Marmației se pregătește construcția unui pod modern peste râul Iza, care va înlocui structura existentă, aflată într-o stare tot mai degradată. Proiectul, ce se întinde pe o suprafață de peste 10.000 de metri pătrați, se derulează pe teren aparținând domeniului public al statului, gestionat de Ministerul Transporturilor și CNAIR, în timp ce albia râului este administrată de Apele Române.

Potrivit documentației tehnice, vechiul pod va fi demolat complet, urmând să fie ridicat unul nou, pe același amplasament. Construcția va avea două deschideri de câte 37 de metri, cu grinzi precomprimate, și o lățime totală de 13,5 metri. Proiectul prevede două benzi de circulație de aproape 4 metri fiecare, piste pentru biciclete și trotuare pentru pietoni, astfel încât noua infrastructură să fie adaptată la nevoile actuale de mobilitate.

În plus, podul va beneficia de iluminat public modern: stâlpi metalici de 8 metri înălțime, montați la fiecare 30 de metri, cu corpuri de iluminat eficiente și alimentare subterană.

Investiția, evaluată la aproape 21 de milioane de lei (fără TVA), este inclusă în Programul Transport 2021–2027 și va fi finanțată din fonduri europene, bugetul de stat și alte surse legale.

Autoritățile susțin că noul pod va crește siguranța rutieră și pietonală, va fluidiza traficul și va susține dezvoltarea economică a zonei, oferind locuitorilor din Sighetu Marmației o infrastructură modernă și sigură.

În aceste imagini de epocă, surprinse la sfârșitul secolului al XIX-lea și în perioada interbelică, apare podul vechi peste râul Iza din Sighetu Marmației.

Sighet - Album retro (XVI) - Salut Sighet

Fotografii din colecția Ernest Villand și Pal Robert Zolopcsuk

Vasile Petrovan


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.





Lasă un comentariu