Sesiune de dialog alături de artistul Reszegh Botond în cadrul expoziției temporare „Viziuni la cotitură”, la Muzeul Judetean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» - 1 oră în urmă
Educația digitală și tradiția s-au întâlnit la Baia Mare, în cadrul evenimentului de diseminare a rezultatelor proiectului „Activ Digital în Școala Ta!” - 1 oră în urmă
Maria și Pamfil Bilțiu lansează volumul „Troițele din județul Maramureș. Un tezaur de artă populară uitat” - 1 oră în urmă
Simpozionul „Bolnav și medic, tot om, împreună în bucuria vindecării” ajunge la ediția a II-a - 2 ore în urmă
Grupă cu dichis pentru România în Liga Națiunilor - 2 ore în urmă
Percheziții în Maramureș și Satu Mare într‑un dosar penal pentru fapte grave - 3 ore în urmă
DJ186D, blocat temporar la Slătioara pentru lucrări urgente - 4 ore în urmă
În sfârșit, a fost făcut primul pas concret pentru noua centură a Băii Mari - 4 ore în urmă
Starea drumurilor în Maramureș - 4 ore în urmă
13 februarie 1969: Se năștea fostul mare campion mondial și al boxului românesc Mihai Leu - 6 ore în urmă
Maramureșeni preocupați de tinerii din antreprenoriatul social și economia partajată
Dezbaterile de la Academia de vară a Adunării Regiunilor Europei (AER Summer Academy Serbia 2019) din Novi Sad au abordat și teme precum: tinerii în antreprenoriatul social și economia partajată ori cum poate Europa să susțină o cultură a întreprinderilor nou înființate cu impact social sau dacă varianta antreprenoriatului e o posibilitate pentru tinerii fără locuri de muncă. Moderatorii panelului au fost Sarah de Heusch (de la compania “Smart Coop”), Luca Spissu, (Agenția Sardiniană pentru Politici Active pentru Muncă din Italia), Vladimir Nikic (de la Business Incubator Novi Sad), Aleksandre Davitadze (ministru adjunct pentru Educație, Cultură și Sport din Georgia).
La dezbateri a participat și delegația maramureșeană alcătuită din Dan Carpov (șefului Biroului de Informare Turistică), Gheorghe Paul Szaniszlo (consilier Biroul Relații Internaționale), Denis Lazăr (președintele Asociației Elevilor din Maramureș) și Călin Ștefan Pop (consilier județean).
Academia de vară AER Serbia 2019 își încheie astăzi, 6 iulie, dar activitățile din cadrul programului Novi Sad, capitala tineretului european, continuă cu festivalul Exit.















