Share
Acțiuni ale polițiștilor în sprijinul persoanelor cu dizabilități

Acțiuni ale polițiștilor în sprijinul persoanelor cu dizabilități

Cu prilejul Zilei Internaționale a Persoanelor cu Dizabilități, 3 noiembrie, polițiștii de la IPJ  Maramureș au desfășurat activități destinate persoanelor cu dizabilități.

„În Sighetu Marmaţiei, poliţiştii au acționat în traficul rutier pentru responsabilizarea conducătorilor auto cu privire la particianții la trafic care sunt încadrați în grad de handicap. Conducătorilor auto le-au fost prelucrate prevederile legale privind circulația pe drumurile publice, insistându-se pe importanța acordării priorității de trecere pietonilor. De asemenea, politiștii din cadrul Compartimentului de prevenire au fost prezenți la Centrul de zi pentru persoanele cu dizabilități din cadrul ASSOC Baia Mare”, informează IPJ Maramureș.

În scopul apărării drepturilor persoanelor cu dizabilități și al asigurării egalității în aplicarea legii, polițiștii le reamintesc participanților la trafic:

  • să acorde atenție sporită persoanelor cu dizabilități;
  • să  nu parcheze autovehiculele pe locurile de parcare rezervate persoanelor cu handicap;
  • să fie prudenți atunci când un nevăzător ridică bastonul alb pentru a traversa strada;
  • să ofere ajutor cu răbdare, respect și empatie, fără a insista sau a pune presiune.

„Persoanele cu dizabilități nu cer privilegii, ci siguranță și respect în comunitatea în care trăiesc”, încheie reprezentanții IPJ Maramureș.

Sursa foto: IPJ


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu