Naționala României, făcută praf de Norvegia în EHF Euro Cup - 8 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Joia Mare – „lecția” cutremurătoare a lui Hristos pentru umanitate - 9 ore în urmă
În a doua zi de Paști sunteți invitați la Cufoaia, pentru a participa la un obicei străbun – „Căruțul din Cufoaia” - 9 ore în urmă
Un nou echipament performant pentru ambulatoriul Spitalului Municipal Sighet - 9 ore în urmă
Un cățel nevinovat, o scenă greu de privit și o întrebare care a rămas în sufletul multora - 10 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a efectuat vizite pastorale în Protopopiatul Ortodox Chioar - 11 ore în urmă
„Săptămâna Verde” a adus un număr record de vizitatori la Muzeul Județean de Mineralogie din Baia Mare - 11 ore în urmă
Colectare de aparate electrice în Tăuții Măgherăuș - 12 ore în urmă
Gesturi de suflet din partea asistenților medicali comunitari pentru vârstnicii din Centrul „Rustic” Baia Sprie - 13 ore în urmă
Explorează Europa gratuit: ghid complet pentru tinerii de 18 ani - 13 ore în urmă
Zi de marți cu patru accidente rutiere; Printre victime s-au aflat și minori
Aseară, la ora 19.27, polițiștii Biroului Rutier din Baia Mare au fost sesizați că un tânăr de 26 ani, din municipiu, aflat la volanul unui autoturism pe strada Horea, dinspre strada 1 Mai, către Electrolizei, a intrat în coliziune cu un alt autoturism, condus de o femeie de 51 ani, care intenționa să vireze la stânga pe str. Oltului.
În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a celor doi coducători auto și a pasagerului din stânga față a unuia din autoturisme, respectiv un tânăr de 21 ani. Cei trei au fost transportați la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Femeia de 51 ani a rămas internată sub supraveghere medicală.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ în ambele cazuri. Celor doi le-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Circulația pe str.Horea, la locul producerii accidentului rutier a fost blocată aproximativ 1 oră și 30 min. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Tot ieri, la ora 21.00, polițiștii din Borșa au fost sesizați că pe strada Victoriei a avut loc un eveniment rutier cu mai multe victime.
La fața locului, polițiștii au constatat că un bărbat de 42 ani, din Borșa a condus pe D.N. 18, strada Victoriei un autoturism, având direcția de deplasare înspre centrul orașului, iar la efectuarea virajului spre stânga, a intrat în coliziune cu un alt autoturism, la volanul căruia a fost identificat un bărbat de 29 ani, care circula din sens opus.
În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a conducătorilor auto și a unuia din pasagerii autoturismului, care au fost transportați la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Niciunul dintre aceștia nu a rămas internat sub supraveghere medicală.
Ambii conducători auto au fost testați alcoolscopic, cu aparatul etilotest, rezultatele fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat în ambele cazuri, fiindu-le prelevată câte o mostră biologică de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Totodată, Ieri, 27 aprilie, la ora 15.09, polițiștii din Șomcuta Mare au fost sesizați despre producerea unui eveniment rutier pe raza localității Satulung.
În urma verificărilor efectuate la fața locului, polițiștii au constatat că o tânără de 14 ani, din localitate, angajată în traversarea părții carosabile pe trecerea pentru pietoni, a fost surprinsă și accidentată de o autoutilitară, condusă de un bărbat de 61 ani, din Cernești.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a tinerei de 14 ani, care a fost transportată la Spitalul Judeţean de Urgenţă Dr.Constantin Opriş Baia Mare pentru investigații medicale. Aceasta a rămas internată.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero.
Traficul pe DN 1C a fost blocat timp de aproximativ 30 minute. În cauză polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Azi-noapte, la ora 23.14, polițiștii din Șomcuta Mare au fost sesizați prin apel de urgență 112 că în localitatea Mireșu Mare s-a produs un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a mai multor persoane.
Ajunși la fața locului, polițiștii au constatat că un tânăr de 18 ani, din Finteușu Mare, aflat la volanul unui autoturism, la intersecția străzii Dorobanților cu strada Terenului, într-o curbă la dreapta, a părăsit partea carosabilă și a intrat în conducta de gaze. Aceasta nu a suferit avarii.
În urma accidentului rutier, a rezultat vătămarea corporală a pasagerului aflat pe bancheta din spate, un băiat de 13 ani din Baia Mare, care a fost transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Acesta a rămas internat sub supraveghere medicală.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.















