Magia Crăciunului, adusă pe scenă la Concertul caritabil din Tăuții Măgherăuș - 12 minute în urmă
14 decembrie – un an de la trecerea la cele veșnice a lui Mircea Diaconu - 1 oră în urmă
Prognoză meteo Maramureș – 14 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 12 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 13 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 14 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 14 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 15 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 16 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
Un maramureșean de 76 de ani a fost prins transportând ilegal material lemnos
În 11 aprilie, în jurul orei 16.00, polițiștii Secției 6 Sarasău au oprit pentru control o autoutilitară care transporta material lemnos, identificând la volanul acesteia un bărbat de 76 de ani, din Vadu Izei.
Întrucât exista suspiciunea cu privire la un eventual transport multiplu, polițiștii au verificat legalitatea transportului, ocazie cu care au constatat faptul că în baza unui singur aviz de însoțire bărbatul a efectuat două transporturi de material lemnos, al doilea fiind efectuat fără documentele legale aferente, fapt sesizat de către polițiști în urma verificării kilometrajului de la bord.
Având în vedere cele constatate de polițiști, a fost solicitată prezența unui inginer silvic din cadrul unui ocolul silvic, care a procedat la inventarierea materialului lemnos, rezultând 3,9 mc, lemn foc, esență fag.
Bărbatul de 76 de ani a fost sancționat contravențional conform prevederilor art. 19, alin. 1, lit. I din Legea 171 din 2010, iar ca măsură complementară a fost dispusă confiscarea materialului lemnos.
Foto: arhivă









