Ministrul energiei spune că prețurile la gaze rămân stabile pentru consumatorii români până în martie 2027 - 1 minut în urmă
Restricții temporare de circulație și parcare în zona bisericii „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 39 minute în urmă
6 februarie 2026, un moment istoric pentru Biserica Ortodoxă Română - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 6 februarie 2026 - 3 ore în urmă
Șase locuri pe podium într-un an - 12 ore în urmă
Bruxelles-ul vrea o rețea de socializare proprie, dar cu reguli suspecte - 13 ore în urmă
Lucrări la rețeaua de canalizare pe mai multe străzi din Baia Mare - 14 ore în urmă
S-a semnat contractul pentru Complexul de agrement acvatic Câmpul Tineretului din Baia Mare - 16 ore în urmă
Tragedie care îngheață sângele: trei surori s-au sinucis după ce au fost atrase într-un joc online - 16 ore în urmă
CS Minaur începe returul cu un joc acasă - 18 ore în urmă
Un bărbat a ajuns în atenția poliției după ce a ucis doi câini
În cursul lunii noiembrie 2022, polițiștii din Tăuții Măgherăuș au fost sesizați de către o femeie din Ilba că și-a găsit câinele spânzurat lângă saivanul pe care îl deține în zona cimitirului din sat. Două zile mai târziu, o altă sesizare a fost înregistrată la Postul de Poliție Cicârlău, prin care un bărbat a semnalat faptul că a descoperit cadavrul unui exemplar canin pe un segment de cale ferată care trece prin vecinătatea cimitirului din Ilba.
Cauza a fost preluată de polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Maramureș care, în colaborare cu cei ai Postului de Poliție Cicârlău, au documentat întreaga activitate infracțională a unui bărbat de 49 de ani din Ilba, referitor la încălcarea legii privind Protecția Animalelor.
Având în vedere activitățile de cercetare penală efectuate în dosarul penal, s-a stabilit faptul că bărbatul, la data de 22 noiembrie 2022, a ucis cu intenție, fără drept, și prin spânzurare două exemplare canine, pe terenul menționat anterior, iar pe unul dintre acestea l-ar fi aruncat pe calea ferată.
În baza probatoriului administrat, a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore a bărbatului pentru comiterea faptei de uciderea animalelor cu intenție, fără drept, prevăzută de art. 25, alin. 3, lit. a din Legea 205 din 2004 privind Protecția Animalelor.
Se efectuează în continuare cercetări, urmând a fi dispuse măsurile legale, sub îndrumarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare.









