CS Minaur, meci acasă cu Rapid – o restanță din etapa a 11-a - 2 ore în urmă
S-a decis redeschiderea traficului rutier și pietonal pe podul de pe DJ 188, din Vișeu de Jos, dar cu unele restricții - 3 ore în urmă
Oare este vorba de suveranism european? - 4 ore în urmă
Daniela Onița-Ivașcu a fost numită director al OCPI Maramureș - 5 ore în urmă
Mesajul lui Mircea Lucescu din spital: „Sunt bine, nu sunt motive de îngrijorare” - 6 ore în urmă
Încă o echipă de fotbal a Școlii Gimnaziale „Lucian Blaga” Baia Mare s-a calificat la etapa județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar 2025-2026 - 6 ore în urmă
Bolojan s-a răzgândit, fundația lui Mihai Neșu scapă de plata impozitului - 6 ore în urmă
Trei sportivi din cadrul CS Știința Electro Sistem Baia Mare au participat la un cantonament intensiv în pădurile spaniole - 6 ore în urmă
Elevii Colegiului Economic „Nicolae Titulescu”, premiați la concursul de afișe cu „Acordarea primului ajutor în caz de accidente” - 6 ore în urmă
O nouă întâlnire dedicată cadrelor didactice debutante în cadrul proiectului „Hub-ul Învățătorilor” - 7 ore în urmă
Trei percheziții și dosar penal în Petrova
O petrecere între prieteni, urmată de o postare care a atras atenția pe rețelele sociale, a dus la executarea a trei mandate de percheziție la domiciliu în localitatea Petrova și declanșarea unor cercetări într-un dosar penal.
Potrivit comunicatului emis de Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș și relatărilor din presă, cazul a început în momentul în care, pe rețelele sociale, au apărut imagini/video în care mai mulți tineri apăreau manipulând o armă într-un autoturism.
Ce s-a întâmplat:
- Pe 13 octombrie 2025, polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase s-au sesizat din oficiu și au început cercetări pentru nerespectarea regimului armelor și al munițiilor.
- Tinerii au fost identificați, iar la 15 octombrie au fost puse în aplicare trei mandate de percheziție la domiciliile lor din Petrova sub coordonarea procurorului de caz la Parchetul de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus.
- La percheziții, polițiștii au ridicat bunuri ce ar putea constitui probă, iar printre obiectele găsite se numără un pistol de tip airsoft.
- Ancheta continuă, în vederea luării măsurilor legale.
Conform autorităților, postările pe rețelele de socializare trebuie tratate cu precauție, deoarece pot avea consecințe juridice. În acest caz, postarea imaginii cu o armă a fost determinanta pentru declanșarea anchetei.
,,Mulțumim celor care sesizează astfel de fapte și îi încurajăm pe cetățeni să fie responsabili în modul în care își exprimă activitățile online,, au transmis reprezentanții IPJ Maramureș.
Foto generic
Vasile Petrovan















