Festivalul de pricesne „Lumină din Lumină”- ediția a IX-a a oferit momente de emoție și credință spectatorilor din Târgu Lăpuș - 11 minute în urmă
Rezultate bune și foarte bune pentru doi „Tineri Lei” la Campionatul Județean de Șah - 60 minute în urmă
Poliția de Frontieră, la discuții cu prichindeii, la Sighet - 1 oră în urmă
Campania de ecologizare „Maramureș curat” ajunge și în comuna Groși - 2 ore în urmă
Tradiție și creativitate la „Atelierul de încondeiat ouă” de la Muzeul de Istorie și Arheologie Maramureș - 2 ore în urmă
Rezultate foarte bune obținute de elevii Colegiului Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației la Concursul „Adolf Haimovici” - 2 ore în urmă
Bunica Lenuța din Chinteni, oaspete surpriză pentru elevii Școlii profesionale Fărcașa - 2 ore în urmă
Lucrări la rețeaua de gaz pe mai multe străzi din Baia Mare - 3 ore în urmă
Stâlp de curent căzut pe bulevardul Independenței din Baia Mare, traficul este blocat - 3 ore în urmă
Satelitul EMISAR, creat de români, a ajuns în spațiu și a fost plasat pe orbită - 3 ore în urmă
Tânăr arestat preventiv după o urmărire în trafic. Avea permisul suspendat și era sub influența alcoolului
Un tânăr de 21 de ani a fost arestat preventiv după ce a fost prins, sâmbătă, conducând băut și fără permis în Târgu Lăpuș. Bărbatul nu a oprit la semnalele agenților rutieri, așa încât a avut loc o urmărire în trafic.
„Pe parcursul urmăririi, în repetate rânduri, conducătorul auto a pierdut controlul asupra direcției de deplasare a vehiculului și a ieșit în afara părții carosabile, provocând avarierea vehiculului, iar ulterior, în zona unei intersecții, a avut loc oprirea acestuia”, informează IPJ Maramureș.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că tânărul avea permisul suspendat. A fost dus la spital pentru prelevarea mostrelor biologice, rezultatul indicând 2,33 g/l alcool pur în sânge.
Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, după care instanța a decis arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Sursa foto: IPJ Maramureș
















