Spațiile verzi din Baia Mare se extind printr-o amplă acțiune de plantare - 10 minute în urmă
Primul examen al „stejăreilor” pentru calificarea la Campionatul European - 17 minute în urmă
Israel redeschide accesul la locurile sfinte pentru ceremonia Sfintei Lumini - 21 minute în urmă
Peste 100 de seniori ai comunității din Târgu Lăpuș vor beneficia de servicii sociale adaptate nevoilor și vârstei lor - 1 oră în urmă
Premii obținute de elevii Liceului „Anghel Saligny” Baia Mare la Olimpiada Națională de Tehnologii - 2 ore în urmă
Măsuri ale ISU Maramureș pentru Paște în siguranță - 2 ore în urmă
Carla Marchiș, pe primul loc la Campionatele Naționale de Șah clasic și Dezlegări - 2 ore în urmă
Denia celor 12 Sfinte Evanghelii la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 2 ore în urmă
Vinerea Mare, zi de post și tradiții păstrate din străbuni - 3 ore în urmă
Colegiul Tehnic „George Barițiu” Baia Mare, din nou pe podium la Olimpiada de Tehnologii - 4 ore în urmă
Reţinut pentru furt după ce a fost prins în flagrant de un cetăţean vigilent
Un băimărean de 31 de ani a fost reţinut luni de poliţişti pentru 24 de ore şi urmează să fie prezentat instanţei cu propunere de arestare preventivă pentru săvârşirea infracţiunii de furt.
Mai exact, la ora 14.15 poliţiştii băimăreni au fost sesizaţi despre faptul că un bărbat a încercat să sutragă bani din casa de marcat a unui magazin alimentar situat pe strada Munteniei din municipiu, însă a fost prins de un client al magazinului.
Echipajul de siguranță publică care s-a deplasat la faţa locului a stabilit identitatea bărbatului şi faptul că acesta a profitat de neatenția agentului comercial şi a sustras suma de 700 lei din casa de marcat, însă a fost observat şi reţinut de către apelant.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de furt iar poliţiştii îl felicită pe cetăţeanul cu spirit civic pentru intervenţia lui promptă.















