Ștefania Man din Târgu Lăpuș, premiată la primăria orașului pentru performanțele obținute la campionatele de schi adaptat - 41 minute în urmă
Elevi ai Colegiului Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, în vizită la Facultatea de Robotică din Cluj-Napoca - 1 oră în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (VII) - 2 ore în urmă
Înaintări în grad la Jandarmeria Maramureș - 2 ore în urmă
Anderson Mollino Da Silva pleacă de la CS Minaur - 3 ore în urmă
„Educația – o problemă?” – conferință la Biblioteca Județeană - 4 ore în urmă
Campania „Maramureș curat” a reunit elevi, cadre didactice și cetățeni, în cadrul acțiunilor de ecologizare a comunei Fărcașa - 6 ore în urmă
Jessica Quintino Ribeiro: „Simt că acest club are ceva special și sunt fericită să fac parte din el” - 6 ore în urmă
Atelier la Hub-ul Învățătorilor: „Ascultarea care schimbă tot” - 7 ore în urmă
Astăzi, 4 aprilie, se împlinesc 77 de ani de la înființarea N.A.T.O. - 7 ore în urmă
Noi controale pe linie silvică; Nereguli constatate și amenzi date
În ultimele două zile, polițiștii Biroului Protecția Fondului Forestier și Piscicol din cadrul Serviciului de Ordine Publică, sprijiniți de specialiști silvici din cadrul Gărzii Forestiere Cluj au acționat pe linia prevenirii şi combaterii faptelor ilegale din domeniul silvic.
Activitățile au vizat modul în care se respectă normele referitoare la prelucrarea, depozitarea și comercializarea materialelor lemnoase.
Astfel, au fost efectuate cinci controale, dintre care trei la depozite de material lemnos.
În urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 11 sancțiuni contravenționale conform prevederilor Legii nr. 171/2010, în valoare totală de 31.000 de lei.
De asemenea, au fost constatate trei infracțiuni incriminate de Legea 46 din 2008 și Codul Penal.
Ca măsură complementară, s-a dispus confiscarea a 45,608 m.c. materiale lemnoase, în valoare totală de peste 10.000 de lei.















