Clipa de natură, episodul 3 - 7 minute în urmă
Ziua Porților Deschise la ACS Dragonul Baia Mare: pasionații de arte marțiale sunt invitați să descopere sportul Taekwon-Do ITF, în luna aprilie - 49 minute în urmă
Întâlnire interculturală internațională la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare: un grup de elevi italieni a pășit în universul roboticii și tehnologiei - 1 oră în urmă
Patru elevi ai Liceului Tehnologic „George Barițiu” Baia Mare, calificați la etapa interjudețeană a concursului „Technofrancais- Cei mai buni liceeni francofoni” - 2 ore în urmă
„Din suflet de creștin”: Cine sunt artiștii care vor cânta în cadrul Concertului de pricesne de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 2 ore în urmă
Spitalul Orășenesc Târgu Lăpuș face angajări - 2 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii în Duminica Floriilor - 2 ore în urmă
Mircea Lucescu a suferit un infarct - 2 ore în urmă
În Parohia Suciu de Sus se organizează concertul de pricesne „Duminica La Florii” – ediția I - 3 ore în urmă
Patricia Moldovan, Premiul I la Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice Muzicale - 3 ore în urmă
Lemne tăiate ilegal și transportate fără aviz
Vineri, 4 noiembrie, polițiștii Secției 6 Sarasău, în urma unui denunț, au efecuat verificări la un fond forestier, unde exista suspiciundea săvârșirii unor fapte de tăieri ilegale de arbori.
La fața locului, polițiștii au identificat opt cioate, de esență fag, verzi şi nemarcate, iar în urma investigațiilor efectuate, în locul numit “Slevca” din comuna Remeţi, au fost identificaţi toţi arborii proveniţi de la cioate.
S-a procedat la inventarierea cioatelor identificate, precum şi la măsurarea arborilor, rezultând cantitatea de 12,39 mc lemn sub formă de buştean, care a fost dată în custodie proprietarului terenului forestier.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de tăiere ilegală și furt de arbori.
În aceiași zi, polițiștii au identificat pe D.N. 19, în comuna Sarasău, o autoutilitară, care transporta material lemnos pentru foc.
La volanul acesteia a fost identificat un bărbat din Sighetu Marmației, iar în urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că pentru materialul lemnos transportat nu a fost emis aviz de însoțire.
Cantitatea de material lemnos, respectiv 3,47 mc lemn de foc de esență fag a fost confiscată, iar conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 4.000 de lei, conform art. 19, alin. 2, lit. a, pct 2 din Legea nr. 171/2010.















