A fost aprobat bugetul Băii Mari pentru 2025 - 37 minute în urmă
Nucă tare pentru Minaur în Final Four-ul Cupei României - 2 ore în urmă
Diana Șoșoacă și scrisoarea care a cutremurat SUA - 3 ore în urmă
Lecții de prevenire de la pompieri - 3 ore în urmă
Primăria Dragomirești – întrerupere de curent pe 26 martie - 3 ore în urmă
Meșterul popular Reghina Cosma i-a învățat pe copiii din Târgu Lăpuș să confecționeze păpuși din coceni de porumb - 4 ore în urmă
O victorie bifată, ca o formalitate - 4 ore în urmă
Rezultate frumoase obținute de sportivii Dance Light Baia Mare la Cupa „Dance With Attitude” - 5 ore în urmă
Care este programul liturgic al ierarhilor în a patra săptămână a Postului Mare - 5 ore în urmă
O elevă din Târgu Lăpuș, calificată la etapa națională a Olimpiadei Sportului Școlar – cross - 5 ore în urmă
Fetiță de 7 ani, rănită după ce s-a jucat cu o secure în Șomcuta Mare
Un incident grav a avut loc pe 12 februarie, în jurul orei 14:50, pe strada Mireșului din Șomcuta Mare. O fetiță de 7 ani s-a autoaccidentat în zona capului cu o secure, în timp ce se juca în curtea casei.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș, minora era împreună cu mama sa, o femeie de 26 de ani, în momentul producerii accidentului. Polițiștii sosiți la fața locului au constatat că leziunile au fost cauzate de manipularea necorespunzătoare a obiectului tăietor.
Fetița a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale, iar autoritățile au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. Cercetările continuă pentru stabilirea exactă a împrejurărilor în care s-a produs incidentul.
Potrivit datelor medicale, accidentele domestice cu obiecte tăietoare sunt frecvente în rândul copiilor, iar în unele cazuri pot avea consecințe grave. Este esențial ca adulții să ia măsuri pentru a preveni astfel de situații periculoase.
Vasile Petrovan