Julia Sauter – cea mai bună performanță din istoria olimpică a României în proba feminină de patinaj artistic - 17 minute în urmă
Se caută ingineri la Dragomirești și Vișeu. Contracte pe perioadă nedeterminată - 19 minute în urmă
Adrenalină și peisaje spectaculoase: Borșa, transformată în platou de filmare pentru trilogia „URA” - 33 minute în urmă
Mai poate adevărul să ne convingă?? (foileton 1) - 44 minute în urmă
Programul liturgic în prima săptămână din Postul Paștilor la Mănăstirea „Sfânta Ana” Rohia - 53 minute în urmă
O elevă de la „Șincai” s-a calificat la etapa națională a concursului „Istorie și societate în dimensiune virtuală” - 1 oră în urmă
Deratizare cu magazinul plin. Serios? - 2 ore în urmă
20 februarie 1954, s-a născut Grigore Leșe - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 20 februarie 2026 - 3 ore în urmă
ISU Maramureș a avut anul trecut o medie de 29 de intervenții pe zi - 13 ore în urmă
Doi schiori au provocat o avalanșă majoră la Bâlea Lac
Bâlea Lac, 2 ianuarie 2026 – O avalanșă de mari dimensiuni s-a produs astăzi în Munții Făgăraș, în zona Bâlea Lac, fiind declanșată accidental de doi schiori aflați în zona „Balcoane”. Masa de zăpadă a avut o lungime de rulare de peste 300 de metri, ajungând dincolo de chioșcurile din stațiune, informează Meteoplus.

Cei doi schiori nu au fost prinși de avalanșă și au reușit să se retragă în siguranță, fără leziuni.
Salvamont Sibiu avertizează că riscul de avalanșă este ridicat în zonele alpine și recomandă turiștilor și schiorilor să verifice buletinul nivometeorologic înainte de orice deplasare, să evite activitățile la altitudini de peste 1.800 m și să respecte traseele marcate și indicațiile salvatorilor montani.
Situația este monitorizată permanent, iar echipele de Salvamont recomandă prudență maximă în Munții Făgăraș, mai ales în condițiile Codului portocaliu de viscol emis pentru următoarele ore.
Sursa FOTO : Meteoplus
Vasile Petrovan














