Magia Crăciunului, adusă pe scenă la Concertul caritabil din Tăuții Măgherăuș - 8 minute în urmă
14 decembrie – un an de la trecerea la cele veșnice a lui Mircea Diaconu - 1 oră în urmă
Prognoză meteo Maramureș – 14 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 12 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 13 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 14 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 14 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 15 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 16 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
Amenzi pentru cei care au apăsat prea tare pedala; Unii au devenit și pietoni pentru o perioadă
Având în vedere că viteza sub cele două forme, excesivă sau neadaptată la condițiile de drum, constituie principala cauză generatoare de accidente grave la nivel județean, în acest weekend polițiștii Serviciului Rutier au organizat acțiuni pentru depistarea conducătorilor auto care nu respectă limitele legale de viteză, pe D.N. 1C Baia Mare-Seini și Baia Mare-Buciumi.
În urma acțiunilor, polițiștii au oprit pentru verificări peste 150 de autovehicule și au aplicat 115 sancțiuni contravenționale, din care peste 80 au fost pentru nerespectarea limitei legale de viteză.
Polițiștii au reținut 39 de permise de conducere, din care 35 pentru depășirea limitei legale de viteză și 4 pentru efectuarea de depășiri neregulamentare. Totodată, polițiștii au retras două certificate de înmatriculare.
Valoarea sancțiunilor contravenționale aplicate a fost de peste 92.000 lei.
Polițiștii rutieri recomandă conducătorilor auto:
- să respecte limita legală de viteză;
- să adopte un comportament adecvat și civilizat în trafic;
- să adapteze viteza permanent la condițiile de drum;
- să păstreze o distanță suficientă față de alt autovehicul, pentru a putea opri în condiții de siguranță, atunci când condițiile de deplasare sunt nefavorabile.









