A fost hramul Parohiei „Sfântul Nicolae” din Baia Mare - 3 minute în urmă
Maramureșeanca Alisia Boiciuc, în elita handbalului mondial - 2 ore în urmă
Vacek – proză de Marian Ilea (XXI) - 5 ore în urmă
„De Moș Nicolae”: Glasuri curate de copii au umplut Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Dominic Fritz și „bugetul curcubeu” - 7 ore în urmă
Sorana Cîrstea se retrage din tenis - 7 ore în urmă
Cadou de Moș Nicolae pentru micii pacienți: Dr. Alina Nistor se alătură echipei Spitalului Municipal Sighetu Marmației - 7 ore în urmă
6 decembrie – Sărbătoarea populară Moș Nicolae (Sânnicoară) - 8 ore în urmă
A fost lansat noul site al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului - 8 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 6 decembrie 2025 - 9 ore în urmă
Minori francezi rătăciți în pădure, găsiți cu sprijinul câinilor Teba și Vis de la IPJ (GALERIE FOTO)
Poliţia oraşului Târgu Lăpuş a fost sesizată despre faptul că azi, la ora 10.45, trei minori de naţionalitate franceză au plecat de la Asociaţia Meusiană pentru Salvarea Copilului, Adolescentului şi a Adulţilor din localitatea Borcut, unde erau cazaţi. Au plecat fără acceptul personalului centrului.
Pentru căutarea celor trei minori, doi băieţi şi o fată, cu vârste cuprinse între 14 şi 16 ani, au fost mobilizaţi de îndată poliţişti şi jandarmi. Întrucât în apropierea centrului e o zonă împădurită, a fost solicitat şi sprijinul câinilor de urmă Vis și Teba, de la Grupa Canină a IPJ Maramureș.
La ora 13.00, unul dintre minori s-a întors singur la centru, iar ceilalţi doi au fost căutaţi în continuare pe o suprafaţă de aproximativ 10 hectare de teren greu accesibil, în zona localităților Cufoaia – Borcut – Răzoare – Târgu Lăpuş. Adolescenții au fost găsiţi în pădure puțin după ora 14.30.


















