Rezultate foarte bune pentru CSM Baia Mare la Cupa României Fitness Challenge – cadeți - 11 minute în urmă
Inițiativă rară a Penitenciarului Baia Mare – deținuți la masă cu familiile lor, în afara unității - 13 minute în urmă
Un eveniment de rezonanță internațională la Academia Română, Filiala Cluj-Napoca - 57 minute în urmă
Viktor Orbán se pregătește pentru „lumea de după război” - 3 ore în urmă
Autoturism furat din Ucraina, descoperit la Punctul de Trecere Siret - 4 ore în urmă
Târgul de Crăciun din Baia Mare, sub supravegherea polițiștilor - 4 ore în urmă
Procesul electoral din Șieu și Poienile de sub Munte se desfășoară normal, fără incidente - 4 ore în urmă
Comuna Lăpuș anunță măsurători cadastrale în sectorul 62 - 5 ore în urmă
Un gest greu de imaginat: un tânăr și-a agresat mama și bunica în Buteasa - 6 ore în urmă
Baia Mare și Nyíregyháza, ultimul pas spre Capitala Tineretului din Ungaria 2026; Votul tău poate decide finala - 6 ore în urmă
Acțiune a salvamontiștilor pentru salvarea a doi tineri din Munții Maramureșului
Salvamontiștii maramureșeni, împreună cu polițiști de frontieră din Valea Vișeului, au intervenit noaptea trecută pentru salvarea a doi ucraineni, de 23 și 31 de ani, rătăciți în Munții Maramureșului. Aceștia au fost localizați cu ajutorul Serviciului de Telecomunicații Speciale, arată Salvamont Maramureș pe pagina sa de Facebook.
Cei doi veneau din zona Harkov și au stat câteva zile în munți, uzi și fără provizii.
”Au fost evaluați din punct de vedere medical și, fiindcă nu prezentau probleme medicale serioase, au fost preluați de autoritățile competente pentru îndeplinirea procedurilor impuse în astfel de cazuri”, precizează sursa citată.
Sursa foto: Salvamont Maramureș















