Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației, prezent la evenimentul ASTRA Multicultural din Sibiu - 1 oră în urmă
Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș la ASTRA Multicultural, ediția a XI-a - 3 ore în urmă
Clacă de secerat la Suciu de Sus: O zi în care munca s-a împletit cu bucuria de a fi împreună - 3 ore în urmă
Muzeograf Gabriela Filip își sărbătorește ziua de naștere - 4 ore în urmă
Ilie Năstase împlinește 80 de ani - 4 ore în urmă
Profesorul universitar dr. Dan C. Vodnar a primit oficial titlul de Cetățean de Onoare al orașului Borșa - 5 ore în urmă
Acoperiș smuls de vânt la Rogoz. O familie cu doi copii a rămas fără un adăpost sigur - 16 ore în urmă
Lucrări edilitare pentru protejarea gospodăriilor și îmbunătățirea infrastructurii în comuna Fărcașa - 16 ore în urmă
Școala de vară la Liceul Internațional Baia Mare: Săptămâna Europei s-a încheiat cu succes pentru copiii participanți - 17 ore în urmă
41 de ani de când PS Părinte Iustin a fost tuns în monahism - 17 ore în urmă
Neatenţia la volan, prima cauză de mortalitate rutieră
Şoferi din 11 ţări europene (Franţa, Germania, Belgia, Spania, Marea Britanie, Italia, Suedia, Grecia, Polonia, Olanda şi Slovacia) au fost chestionaţi în privinţa obiceiurilor lor de conducere a automobilelor cu ocazia celui de al şaselea barometru european al condusului responsabil, realizat de Ipsos pentru Fundaţia Vinci Autoroutes – relatează Agerpres.
Pentru prima dată, neatenţia la volan a fost identificată de europeni drept prima cauză de mortalitate rutieră (54%), devansând conducerea vehiculelor sub influenţa alcoolului sau a stupefiantelor şi viteza excesivă.
Deşi 97% dintre respondenţi consideră că este periculos să scrie SMS-uri la volan, aproape un sfert dintre ei (24%) fac acest lucru. Invitaţi să explice acest paradox, „şoferii spun că stăpânesc arta şofatului şi îşi cunosc limitele sau nu s-au gândit la pericole”, a declarat Bernadette Moreau, delegat general al Fundaţiei Vincie Autoroutes, care a denunţat „un exces de încredere” în rândul conducătorilor de vehicule.
Foarte puţini sunt aceia care recunosc că sunt „stresaţi” (10%), „agresivi” (3%), „iresponsabili” (1%) şi „periculoşi” (1%). În schimb, ei atribuie aceste atitudini celorlalţi participanţi la trafic: 46% dintre respondenţi îi consideră pe ceilalţi şoferi „iresponsabili”, „stresaţi” (36%), „agresivi” (30%) şi „periculoşi” (28%).
Sondajul a fost realizat de Ipsos în perioada 25 februarie – 13 martie 2019, pe internet, pe un eşantion de 12.418 de persoane în vârstă de cel puţin 15 ani, din care cel puţin 1.000 în fiecare ţară.











