„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 7 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 9 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 10 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 10 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 11 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 11 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 12 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 13 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 13 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 13 ore în urmă
A fost târnosită biserica din Vad (GALERIE FOTO)
Duminică, 8 iulie, a vut loc târnosirea bisericii cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Parohia Vad ( Protopopiatul Lăpuş), unde paroh preot este Ioan Burzo. Pentru Pentru meritele sale, el a fost hirotesit iconom, adică având dreptul de purta brâu roşu.
PS Părinte Episcop Iustin a oficiat slujba de târnosire a bisericii din după toate regulile canonice ale Bisericii Ortodoxe. Apoi, în fruntea unui sobor de peste 35 de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie Arhierească. Răspunsurile la Sfânta Liturghie Arhierească au fost date de Grupul Psaltic „Theologos” al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului, dirijat de arhid. prof. drd. Adrian Dobreanu, iar la chinonic a cântat eleva Marcela Latiş, de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul” din Baia Mare.
„Pentru că nu suntem niciodată atât de buni să nu putem fi şi puţin răi, şi niciodată atât de răi să nu putem să fim şi buni, avem nevoie de Hristos ca să ne înveţe să fim oameni plenari, după chipul lui Dumnezeu, buni tot timpul, oameni adevăraţi” – a spus PS. Părinte Episcop Iustin în cuvântul de învățătură.
De remarcat că, după o noapte ploioasă, pe perioada Sfintei Liturghii ploaia a stat, revenind abia după ce credincioșii ajunseseră deja acasă.


















