„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 7 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 9 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 10 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 10 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 11 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 11 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 12 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 13 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 13 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 13 ore în urmă
La Biserica Ungureni a fost sfințit noul Altar de Vară (GALERIE FOTO)
De Duminica Tuturor Sfinţilor, PS Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului, a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească în Parohia Ungureni, unde a sfinţit noul Altar de Vară.
După o tradiţie veche de primire a Ierahului, la intrarea în localitate, acesta a fost primit de călăreţi cu caii împodobiţi şi rugat să urce într-o caleaşcă albă. În timpul Sfintei Liturghii, PS Iustin a vorbit celor peste 1000 de credincioşi prezenți despre importanţa Duminicii Tututor Sfinţilor, despre sfinţii cunoscuţi şi necunoscuţi ai Bisericii, despre cine sunt Sfinţii Bisericii, despre temeiul sfinţeniei.
Distincţii pentru localnici
Părintele Maftei Gheorghe Martin, care are 18 ani de preoţie, din care 10 în Ungureni, a fost hirotesit stavrofor, cu dreptul de a purta Sfânta Cruce. Primărița Lucia Butcure a primit Gramata Episcopală, iar Diplome de vrednicie au primit: Consiliul Parohial, prim-epitropul Cristian Podină, viceprimarul Ioan Podină, Mircea Boga (fostul primar), binefăcătorii Ioan Buda, prof. Nechita Băbuț (directorul şcolii), prof. Mariana Buda, Iuliana Moga.





















