Share
Tineri din Protopopiatul Baia Mare, la Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO) de la București

Tineri din Protopopiatul Baia Mare, la Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO) de la București

Tineri din cadrul Protopopiatului Baia Mare se pregătesc să participe la Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO) București 2026, eveniment care va reuni, în perioada 31 august – 3 septembrie, aproximativ 2.400 de tineri ortodocși din țară și din străinătate.

Tinerii Protopopiatului Baia Mare vor face parte din delegația Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, care va fi prezentă la această întâlnire dedicată comuniunii, rugăciunii, credinței și dialogului dintre tineri.

Întâlnirea Internațională a Tineretului Ortodox este cel mai important eveniment dedicat tinerilor organizat de Biserica Ortodoxă Română. Începând din 2014, manifestarea a fost organizată în orașele Baia Mare, Cluj-Napoca, București, Iași, Sibiu, Craiova și Timișoara, iar ediția din 2026 va reveni în Capitală.

Manifestarea va avea tema „Tinerii, familia și sensul vieții în Hristos”, în contextul Anului omagial al pastorației familiei creștine și al Anului comemorativ al sfintelor femei din calendar.

 


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu