Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Baia Mare, în 15 aprilie - 27 minute în urmă
Scrisoarea deschisă a familiei Lucescu: „Am simțit în mijlocul unei asemenea dureri că nu suntem singuri” - 54 minute în urmă
România – locul 1 în Europa la Olimpiada de Matematică pentru fete - 2 ore în urmă
S-a stabilit al doilea amical din iunie al „tricolorilor” - 2 ore în urmă
Biserica monument „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Muzeul Satului Baia Mare va fi sfințită în 23 aprilie - 3 ore în urmă
Peste 150 de misiuni ale ISU Maramureș în minivacanța de Paști - 3 ore în urmă
La Muzeul Satului Baia Mare: Copiii sunt invitați la o nouă aventură cu obstacole și tiroliană - 4 ore în urmă
George Simion și-a petrercut a doua zi de Paști în Maramureș - 4 ore în urmă
Trafic închis temporar în Băița pentru lucrări la rețeaua de gaze - 5 ore în urmă
Tradiții și voie bună la Sighet, la „Paști în Maramureș” - 5 ore în urmă
27 februarie 1882, a avut loc premiera primei operete românești „Crai Nou”
La sfârșitul iernii anului 1882, Brașovul cultural a fost martorul unui eveniment deosebit. Este vorba de premiera primei operete românești, Crai Nou, compusă de Ciprian Porumbescu. Spectacolul a avut loc în Gimnaziul Român, astăzi cunoscut drept Colegiul Național „Andrei Șaguna”, și a adunat într-o sală festivă elevi, profesori și iubitori de muzică, toți curioși să descopere o lucrare care urma să marcheze istoria muzicii românești.
În spatele cortinei, peste șaizeci de artiști amatori se pregăteau pentru reprezentație, alături de orchestra Societății Filarmonice din Brașov. Ciprian Porumbescu nu s-a mulțumit să fie doar autorul muzicii, el a condus personal orchestra, implicându-se cu pasiune în fiecare detaliu al spectacolului, de la ritmul dansurilor la subtilitățile melodice ale ariilor.
Inspirată dintr-un mit popular românesc, opereta a îmbinat umorul cu poezie și cu elemente ale muzicii populare, iar personajele (Anica, Dochița, Bujor, Leonaș, Ispravnicul și Moș Corbu) au prins viață într-o poveste veselă și plină de vervă. Publicul a fost imediat cucerit, iar aplauzele și ovațiile au confirmat succesul neașteptat al operei, atât de mare încât spectacolul a fost reluat și a doua zi, pe 28 februarie, pentru a satisface cererea entuziastă a spectatorilor.
Premiera Crai Nou nu a fost doar un succes artistic de moment. Ea marchează începutul teatrului muzical românesc și deschiderea unei tradiții care avea să inspire generații de compozitori și interpreți. Opereta a fost ulterior pusă în scenă în mai multe orașe din țară, consolidând Brașovul ca un adevărat centru cultural al Transilvaniei.
Astăzi, aproape 150 de ani mai târziu, premiera lui Crai Nou rămâne un simbol al creativității și pasiunii românești pentru muzică, iar Ciprian Porumbescu continuă să fie apreciat nu doar pentru „Balada” sau alte compoziții celebre, ci și pentru contribuția sa la consolidarea identității culturale românești.
Vasile Petrovan















