Investiție în siguranța comunității: Baia Sprie atrage fonduri europene alături de parteneri din Ucraina pentru creșterea rezilienței în fața schimbărilor climatice - 33 minute în urmă
Mari vedete ale fotbalului care au ratat calificarea la Cupa Mondială din 2026 - 45 minute în urmă
„O zi memorabilă”, spune scriitorul Mircea Cărtărescu - 3 ore în urmă
Incursiune în tainele arhitecturii istorice la Muzeul de Istorie și Arheologie din Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
Autoritățile din Maramureș și organizațiile sociale au marcat Ziua Mondială a Refugiatului - 5 ore în urmă
Întâlnire cu autoarea Andreea Ionescu-Berechet la Cărturești Baia Mare - 5 ore în urmă
Din pasiune spre o mică afacere: Povestea Andreei Dunca din Fărcașa și creșterea găinilor de rasă - 6 ore în urmă
Ziua Drapelului Național va fi marcată și în Baia Mare - 6 ore în urmă
Clubul de dans sportiv „Shall We Dance” Baia Mare a încheiat sezonul competițional cu succes: Perechea Luca Aluaș-Hannah Gomboș a urcat pe podiumul internațional, în Austria - 6 ore în urmă
„Hai la roate că se poate”: Serbare câmpenească organizată la Preluca Nouă - 6 ore în urmă
Sighetu Marmației, pe harta mobilizării globale de World Cancer Day
Primăria Municipiului Sighetu Marmației s-a alăturat inițiativei Asociației Magic, partener al The Union for International Cancer Control (UICC), organizația care a inițiat Ziua Mondială a Luptei Împotriva Cancerului.
Astfel, aseară, 4 februarie, sediul Primăriei Municipiului Sighetu Marmației a fost iluminat în culoarea portocalie, ca gest simbolic de solidaritate și susținere.
Această mobilizare la nivel mondial are scopul de a atrage atenția asupra provocărilor cu care se confruntă copiii diagnosticați cu afecțiuni oncologice, de a informa publicul despre impactul profund al cancerului asupra familiilor și de a sublinia importanța prevenției și a diagnosticării timpurii.
„Prin acest gest simbolic, transmitem tuturor semenilor noștri care se luptă cu cancerul chiar în aceste clipe sau care au pierdut pe cineva drag în această luptă un mesaj important: Nu sunteți singuri!”, a transmis primarul Vasile Moldovan.















