Gheorghe Chindriș, maramureșeanul care a creat primul sat românesc din SUA, găsit decedat în casă - 48 minute în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Scurtă meditație la Dreapta Judecată a lui Dumnezeu - 2 ore în urmă
Maramureș, în Top 10 Destinații FIJET România 2026 - 3 ore în urmă
Fărșangul din Dămăcușeni, ritualul care vestește primăvara în Țara Lăpușului - 4 ore în urmă
Șoferii care contestă suspendarea vor putea rămâne fără permis până la decizia finală - 4 ore în urmă
Paula Seling avertizează asupra unor conturi false care îi folosesc identitatea pentru a cere bani și cadouri - 7 ore în urmă
„Mărțișor – leagăn de dor”: La Sarasău se organizează un atelier de creație pentru copii - 7 ore în urmă
Blind Date with a Book – o întâlnire surprinzătoare cu lectura la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” din Vișeu de Sus - 7 ore în urmă
Primăvară azi, iarnă mâine: ce anunță meteorologii - 7 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (I) - 8 ore în urmă
Luni, 18 august, Zelenski merge la Washington
Zelenski a anunțat pe platforma X că se deplasează la Washington pentru a continua negocierile legate de pace și pentru a consolida sprijinul SUA în fața agresiunii ruse. „Ucraina își reafirmă disponibilitatea de a depune eforturi maxime pentru a realiza pacea”, a scris liderul de la Kiev, subliniind că un format trilateral SUA–Ucraina–Rusia ar fi potrivit, dar că Europa trebuie să fie parte a discuțiilor în toate etapele.
Întâlnirea dintre Trump și Putin, desfășurată ieri seară la Anchorage, Alaska, a atras atenția lumii prin fastul organizării – covor roșu, demonstrații militare și un discurs comun scurt. Dar, în esență, summitul a fost un eșec: nu s-a convenit asupra unei încetări a focului și nu s-au anunțat măsuri concrete pentru încheierea războiului. Analiștii internaționali au concluzionat că Putin a obținut un câștig de imagine, în timp ce Trump a revenit la Washington fără realizări tangibile.
Înaintea vizitei, Zelenski a avut în această dimineață o convorbire de peste 90 de minute cu Donald Trump, chiar în timpul zborului acestuia înapoi spre Washington. Ulterior, Trump a discutat și cu principalii lideri europeni – Ursula von der Leyen, Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Keir Starmer și Mark Rutte – însă mesajul transmis a fost unul îngrijorător: Putin nu dorește o simplă încetare a focului, ci un acord cuprinzător care să-i recunoască poziția pe teren.
Pentru Zelenski, vizita de la Washington devine crucială: el trebuie să convingă administrația Trump să mențină presiunea asupra Rusiei și să implice partenerii europeni în orice proces de negociere. După eșecul diplomatic din Alaska, ochii lumii se mută acum spre capitala americană, unde Kievul speră să obțină sprijin ferm și pași concreți spre pace. Se pare că președintele ucrainian nu va fi singur, ci va fi însoțit de câțiva lideri europeni.
Concluzie: Summitul Trump–Putin a arătat limitele diplomației bilaterale. Acum, Zelenski intră în prim-plan, hotărât să folosească vizita la Washington pentru a repoziționa Ucraina și pentru a cere Europei să fie parte integrantă din viitorul proces de pace. Rămâne de văzut dacă va reuși să obțină garanții și sprijin concret pentru țara sa.
Vasile Petrovan















