Spirit maramureșean la Bistrița: Ionuț Uivaroși și Grupul Codrenii, într-un concert extraordinar de colinde - 5 ore în urmă
Omul potrivit, la locul potrivit: Sergent major Gabriel Petrovan, pompier al ISU Maramureș, a salvat un om care se înecase - 9 ore în urmă
Sera de acasă – cum îți aduce legume sănătoase pe masă tot anul? - 9 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur. Dobânzile sunt de până la 7,40% - 10 ore în urmă
Magia sărbătorilor a cuprins Târgu Lăpuș: Târgul de Crăciun a fost plin de lumină, colinde și bucurie - 11 ore în urmă
Magia Crăciunului și-a făcut simțită prezența în cadrul concertului de colinde desfășurat la Seini - 11 ore în urmă
La Colegiul de Arte din Baia Mare, copiii spun „Împreună prindem curaj” - 11 ore în urmă
Îndrăgitul eveniment „Crăciun în Maramureș” are loc în 20 decembrie, la Muzeul Satului din Baia Mare - 11 ore în urmă
Înotătorii de la CS Seini au cucerit numeroase medalii la Cupa Moș Nicolae 2025 de la Pitești - 11 ore în urmă
Festivalul de Colinde „Deschide ușa, creștine!” va avea loc și anul acesta, în comuna Fărcașa - 11 ore în urmă
Jurnal de EURO U21 | Prima adversară a României are un lot evaluat la aproape 200 de milioane de euro
Se dă startul astăzi la EURO U21, competiție găzduită în Slovacia, la care e prezentă și România, care participă la al patrulea turneu final consecutiv. Naționala U21 își începe aventura la EURO în această seară, de la ora 22, când întâlnește Italia. Tot astăzi, dar de la ora 19, au meci celelalte două echipe din grupa ”tricolorilor”, Slovacia și Spania.
Adversara de azi a României e una redutabilă, care nădăjduiește să câștige pentru a șasea oară competiția de tineret. ”În preliminariile pentru europeanul din Slovacia, Italia a câștigat neînvinsă grupa A, cu 22 de puncte, având ca adversare Norvegia, Irlanda, Turcia, Letonia și San Marino. Jucătorii Italiei au marcat 27 de goluri în cele 10 meciuri și au primit doar 4, fiind a doua cea mai bună defensivă din precedentele calificări”, notează site-ul FRF.
Însumate, cotele de piață ale jucătorilor din lotul Italiei U21 duc către aproape 200 de milioane de euro, conform Transfermarkt. Cel mai bine cotat este Wilfried Gnonto, atacantul celor de la Leeds United. Din cei 23 de jucători, 18 evoluează în Italia, trei în Anglia și doi în primele ligi din Elveția și Grecia.
Va fi un meci dificil pentru ”tricolori”, dar, la urma urmei, dacă ajungi la un turneu final nu te poți aștepta să dai peste adversari de matineu. Hai România!
Tiberiu Sabo
Sursa foto: FRF
Citește și
Naționala U21, în topul celor mai ofensive echipe de la EURO 2025















