„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 19 secunde în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 1 minut în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 54 minute în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 2 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 3 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 4 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 4 ore în urmă
Teodora Luca: povestea din spatele unei cariere artistice de succes - 6 ore în urmă
Scriitorul Gelu Vlașin, în mijlocul elevilor de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 6 ore în urmă
PSD, în cădere liberă
Partidul Social Democrat, odinioară cea mai influentă forță politică din România, pare să fi intrat într-o spirală ireversibilă a declinului. La doar câteva luni după cea mai slabă performanță electorală din ultimele decenii, PSD nu mai este un colos politic, ci un partid care se zbate în propriile contradicții, fragmentări interne și pierderi dramatice de credibilitate. Cu un scor de doar 12% în sondaje și fără candidat propriu în turul doi al alegerilor prezidențiale — pentru a doua oară consecutiv — PSD este, în cuvintele propriilor lideri, „în cădere liberă”.
Simptomele colapsului
Dan Nica, europarlamentar și lider PSD Galați, a descris fără echivoc starea actuală a partidului: „Nu mai este vorba de îngrijorări. Este colaps. Este cădere liberă. Este pierderea contactului cu realitatea.” Într-un partid obișnuit să domine agenda publică și viața politică românească timp de decenii, aceste cuvinte ar fi fost de neconceput în urmă cu doar câțiva ani.
După înfrângerile majore din ultimale luni șase luni, s-a prăbușit moralul intern și s-a dezvăluit fragilitatea unei formațiuni care se încăpățânează să își mențină conducerea anchilozată. În locul unei reforme autentice, PSD pare să ofere doar „rotiri de scaune”, cu lideri vechi, reciclați în funcții de conducere interimară, fără o viziune clară sau fără o deschidere reală către societate.
Așa-numita „reformă” de după demisia lui Marcel Ciolacu s-a concretizat prin numirea ca interimar a lui Sorin Grindeanu, fost premier și exponent al vechii gărzi. Alături de el, în conducerea executivă regăsim aceleași nume bine cunoscute: Paul Stănescu, Marian Neacșu, Mihai Tudose și Daniel Băluță. Această „reformă” cu aceiași oameni în frunte demonstrează incapacitatea partidului de a produce figuri noi, credibile, capabile să reconstruiască încrederea pierdută.
Primarul Buzăului, Constantin Toma, a spus-o tranșant: „Toți cei care au făcut parte din conducere au fost parte în a distruge și țara, și partidul.” Într-un context în care electoratul s-a orientat clar spre figuri noi, pro-europene, PSD a rămas izolat, nerelevant, învechit și, pentru prima dată în istorie, fără un rol activ în finala prezidențială.
Faptul că filiale locale ale PSD l-au susținut pe contracandidatul partidului la alegerile prezidențiale spune totul despre starea de dezagregare internă. Dezbinarea, lipsa de direcție și incoerența deciziilor strategice au transformat formațiunea într-o structură politică fără cap, fără mesaj, fără ancorare în realitatea socială.
Voci precum cea a analistului Valeriu Turcan sunt fără echivoc: „Pare a fi un partid în pragul imploziei interne.” PSD-ul de azi este tot mai mult o structură în derivă, prinsă între iluzia unei moșteniri glorioase și incapacitatea cronică de a se adapta noilor realități politice.
Apelurile la o reformă „brutal de sinceră”, cum cere Dan Nica, sunt până acum ignorate. Fără lideri noi, fără curajul de a-și asuma eșecurile, fără o strategie de reconectare cu societatea, PSD pare incapabil să iasă din deriva actuală. Tinerii nu mai votează cu PSD. Marile orașe s-au întors cu fața spre altfel de politicieni, iar diaspora e complet pierdută.
Fostul președinte Traian Băsescu a sintetizat realitatea: „Niciun lider PSD nu a intrat în turul doi la prezidențiale. E o generație expirată.” PSD nu doar că nu mai convinge, dar în scurt timp nici nu va conta în luarea deciziilor majore ale țării. Când fostul partid-stat devine „spectator la televizor”, este clar că decăderea nu e temporară, ci structurală.
În actualul context politic, PSD pare prins între două strategii sinucigașe: fie acceptă marginalizarea printr-o „opoziție de umbră”, în speranța unei recuperări imposibile până în 2028, fie participă la guvernare alături de partide rivale, riscând să se dizolve în irelevanță totală. Ambele variante conduc spre același rezultat: scăderea continuă în sondaje și, eventual ,dispariția de pe scena politică.
Românii nu mai au răbdare. PSD nu mai are timp. A început deja lupta pentru supraviețuire, dar pare o bătălie pe care partidul nici nu o înțelege și nici nu o poate câștiga. Iar dacă schimbarea nu vine rapid, autentic și radical, „toboganul” pe care a pornit PSD s-ar putea să nu mai aibă nicio oprire.
Vasile Petrovan
















