Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 3 minute în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 1 oră în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 2 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 11 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 13 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 14 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 15 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 15 ore în urmă
Slujire arhierească la Seminarul Teologic Ortodox Baia Mare - 15 ore în urmă
„Sara asta-i sară sfântă”: Răzvan Cizmar și Raluca Chira au lansat o colindă frumoasă - 15 ore în urmă
Românii și-au ales președintele
Candidatul independent Nicușor Dan a câștigat turul 2 al alegerilor prezidențiale, învingându-l pe reprezentantul AUR, George Simion. A devenit astfel președintele ales al României. Rămâne doar ca rezultatele scrutinului să fie validate, după cum e procedura de rigoare, iar mai apoi să fie învestit și să-și intre-n pâine.
Recapitulând, în primul tur de scrutin Simion a avut un avantaj confortabil față de Dan, cam pe la vreo 20 de procente – rotunjind, fără să ne complicăm cu zecimale. Și-a irosit însă avantajul electoral printr-un comportament de neînțeles, deloc de invidiat pentru un aspirant la șefia statului. Simion nu a avut un discurs articulat, spre deosebire de contracandidatul lui din turul 2 al prezidențialelor. Cât despre marota lui Simion că făcea, chipurile, lobby pentru România prin țări străine în timp ce Nicușor Dan a mers la dezbateri privind turul 2 al prezidențialelor, să fim serioși, nu e de comentat.
Morala e că Simion s-a crezut pe un cal mare înainte de a pune șaua pe el. A căzut, poate și-a julit genunchii, important e să fi și priceput ceva din asta. Să fi înțeles ceva pentru alegerile viitoare, în caz că va mai candida vreodată și nu se va pierde precum mulți alți ucenici politici pe undeva prin păpurișul vremurilor.
Simion a fost învins de propria-i trufie, pe care nu a știut să și-o chivernisească. Lecția în ceea ce-l privește în acest al doilea tur de scrutin al prezidențialelor e că românii au preferat totuși să aleagă un om care vorbește cumpătat și care are răspunsuri la întrebări. Și care nu are în ADN ceva ce se cheamă îndeobște grobianism.
Spre deosebire de Simion, revanșard de felul lui, Nicușor Dan, după ce a aflat că va fi președinte, le-a mulțumit și celor care au fost în tabăra cealaltă. Una peste alta, după exercițiul alegerilor prezidențiale prelungi poate că ar fi cazul să revenim la normal, să ne zâmbim unii altora și să mergem mai departe. Fără încrâncenare, dacă se poate.
Tiberiu Sabo
Sursa foto: Facebook/ Nicușor Dan









