Prognoza meteo Maramureș, miercuri 15 aprilie 2026 - 6 ore în urmă
Operațiunea Speed în Maramureș - 9 ore în urmă
CS Minaur, ultimele pregătiri pentru Final Four-ul Cupei României - 10 ore în urmă
Peste 400 de amenzi date de polițiști în patru zile - 12 ore în urmă
Artista Gabriela Ardusătan, distinsă de PS Părinte Episcop Iustin cu Ordinul Omagial „Preot Nicolae Gherman” - 12 ore în urmă
Horațiu Mălăele aduce pe scena băimăreană spectacolul „Sunt un Orb” - 12 ore în urmă
La ceas aniversar, dr. Călin Terțan și proiectele care explorează sensurile vieții - 12 ore în urmă
Restricții de circulație în Sighet - 13 ore în urmă
Atelierul de lectură pentru copii „Cum să crești un cititor” revine cu cea de-a 19-a ediție, la Cărturești Baia Mare - 13 ore în urmă
Declarațiile lui Péter Magyar reaprind discuțiile despre relațiile România–Ungaria - 13 ore în urmă
Abia 43% dintre elevii de clasa a VIII-a au avut medii peste 5 la simulare
Elevii claselor a VIII-a au obținut rezultate extrem de slabe la examenul de simulare a evaluării naționale.
”Medii peste 5 au obținut 43,6% dintre cei 4.041 de elevi care au participat la toate probele. Au fost două note de 10, una obținută de un elev de la Colegiul Național «Dragoș Vodă» din Sighetu Marmației, cea de-a doua de un elev al Liceului Teoretic «Petru Rareș» din Târgu Lăpuș”, a informat Adriana Meșter, purtător de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Maramureș.
”La limba română subiectele au fost mai ușoare, în timp ce la mate a fost foarte greu. La română am luat 7, iar la mate 4,10. Nu m-am așteptat să iau așa mic punctaj”, a mărturisit un elev de clasa VIII-a din Baia Mare.
La limba și literatura română proporția notelor peste 5 a fost de 61,25%, la limba maternă – 80,62%, în timp ce la matematiucă doar 28,25% dintre elevi au luat note de trecere.















