Maramureșean urmărit internațional pentru trafic de influență și dare de mită, adus în țară de polițiști - 15 minute în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XV) - 16 minute în urmă
Rezultate extraordinare pentru sportivele CS Gloria Baia Mare la Campionatul Național de Culturism și Fitness de la Sibiu - 42 minute în urmă
Daruri și surprize pentru copiii din Fărcașa cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului - 2 ore în urmă
Medalii pentru majoretele Colegiului Național „Gheorghe Șincai” la concursul organizat la Seini - 2 ore în urmă
Weekend cu fotbal din ligile 4 și 5 - 2 ore în urmă
A murit Sanda Țăranu, una dintre cele mai iubite crainice ale TVR - 4 ore în urmă
Măsuri și sfaturi pentru minivacanță în siguranță - 5 ore în urmă
45 de ani de la inaugurarea Muzeului Satului Maramureșean „Mihai Dăncuș” - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 30 mai 2026 - 7 ore în urmă
Final de mandat la Cotroceni
Iohannis a închis ușa Palatului Cotroceni cu un gest calm, așa cum și-a trăit și cele două mandate. Ultimele momente în funcția de președinte au fost marcate de o ceremonie sobră, la care l-a primit pe Ilie Bolojan, noul președinte interimar al României. Cei doi au schimbat câteva cuvinte, au făcut o fotografie oficială, apoi s-au retras într-o discuție privată. Nu a fost un eveniment grandios, ci o tranziție calculată, așa cum prevede protocolul.
La despărțire, cei doi au dat mâna și au scimbat câteva cuvinte:
–Domnule Președinte Interimar, vă urez succes și să aveți grijă de România.
– Mulțumesc.
-Doamne ajută !
Fără discursuri emoționante, fără fast, fără Carmen Iohannis alături, Klaus Iohannis și-a luat rămas-bun de la reședința oficială a președinției și de la instituția pe care a condus-o timp de zece ani. Îl așteaptă acum un alt stil de viață, mai liniștit, dar nu lipsit de privilegii.
Conform legislației, fostul președinte va beneficia de o locuință de protocol, protecție permanentă din partea Serviciului de Protecție și Pază, o indemnizație lunară de 75% din salariul unui președinte în exercițiu, un autoturism de serviciu și chiar controale medicale anuale gratuite la Spitalul Militar.
După ceremonia de predare a mandatului, Klaus Iohannis a plecat la Sibiu, orașul care i-a fost mereu acasă. S-a întors în casa sa obișnuită, unde deja fusese instalată o gheretă de pază pentru SPP. Cartierul este patrulat constant de forțele de ordine, iar vecinii au devenit martorii discreți ai unei prezențe prezidențiale care, de acum înainte, va avea mai mult timp să se bucure de tihna Transilvaniei.
Totuși, viitorul său rămâne un subiect deschis. Ministrul Finanțelor, Barna Tanczos, a confirmat că Iohannis va solicita o altă locuință din partea statului, însă deocamdată nu se știe ce variantă va fi aleasă. De la Palatul Cotroceni la liniștea unei case modeste din Sibiu, Klaus Iohannis pășește acum într-o nouă etapă a vieții sale, lăsând în urmă două mandate și multe întrebări despre ce va urma.
Vasile Petrovan
















