Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 5 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 7 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 11 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 11 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 12 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 12 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 14 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 14 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 15 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 15 ore în urmă
Apel al Facultății de Istorie din Iași pentru păstrarea Istoriei ca disciplină obligatorie, la toate specializările, în toți anii de liceu
Profesorii Facultății de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași fac apel la solidaritate în rândul profesorilor de specialitate, inspectorilor școlari, cercetătorilor și muzeografilor, cerând păstrarea Istoriei ca disciplină obligatorie în toți anii de liceu. Apelul vine ca reacție la noile planuri-cadru propuse de Ministerul Educației, care elimină orele obligatorii de Istorie în clasele XI-XII pentru mai multe profiluri.
Reprezentanții facultății își exprimă public dezacordul și îngrijorarea, subliniind că Istoria este esențială atât pentru formarea viitorilor cetățeni, cât și pentru identitatea națională. Ei solicită sprijinul facultăților de profil din întreaga țară pentru inițierea unui memoriu adresat ministerului.
Și Facultatea de Istorie a Universității din București avertizează că reducerea drastică a orelor de Istorie riscă să transforme elevii în „analfabeți funcțional din punct de vedere istoric”, făcând imposibilă înțelegerea trecutului național și universal.
Cunoașterea istoriei nu este un simplu exercițiu academic, ci o necesitate fundamentală pentru formarea unor cetățeni responsabili, capabili să înțeleagă prezentul prin prisma trecutului. Fără o educație istorică solidă, riscăm să pierdem nu doar conexiunea cu identitatea noastră națională, ci și capacitatea de a învăța din greșelile trecutului. Istoria nu este doar o materie de studiu, ci un ghid esențial pentru viitor, oferindu-ne perspective critice și o mai bună înțelegere a lumii în care trăim.
Foto – Facultatea de Istorie UAIC















