Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 7 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 8 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 9 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 9 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 10 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 11 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 11 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 13 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 13 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 13 ore în urmă
Burse sociale mai mari pentru studenți
Conform unui ordin emis recent de Ministerul Educației și publicat în Monitorul Oficial, bursele sociale pentru studenți vor crește cu 25 de lei în anul universitar 2024-2025. Noua valoare minimă a burselor sociale ajunge astfel la 925 de lei pe lună, în loc de 900 de lei, cât era stabilit anterior prin Ordinul de ministru al Educației (OME) 6494 / 2023, acum abrogat. Creșterea este de 25 de lei, adică de aproape 3% (2,77%). Ministra Educației, Ligia Deca, a anunțat vineri după-amiază bursele majorate, instituția pe care o conduce distribuind apoi pe rețelele sociale postarea inițială a ministrei. Noile cuantumuri sunt aprobate la o lună după începerea anului universitar, în săptămâna dinaintea campaniei electorale.
Art. 4. — „Se aprobă cuantumul minim al bursei sociale care acoperă cheltuielile minime de masă și cazare, propus de Comisia Națională pentru Finanțarea Învățământului Superior, în valoare de 925 lei”, se arată în ordinul 7.296/2024.”
Lăcrimioara ZOTA
















