Curs de dans popular pentru copiii și tinerii din comuna Dumbrăvița - 14 minute în urmă
Se împlinesc 13 ani de când Arhimandritul Serafim Man de la Rohia a plecat la Domnul - 42 minute în urmă
Cum stăm cu drumurile în Maramureș - 1 oră în urmă
MAE: Atenționare de călătorie în Spania – fenomene meteo intense - 2 ore în urmă
12 februarie1959, s-a născut actorul, regizorul și eseistul Dan Puric - 2 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș, joi 12 februarie 2026 - 3 ore în urmă
Înfrângere a Minaurului în fața Coronei - 13 ore în urmă
Curtea Constituțională amână verdictul și cere ajutor extern - 14 ore în urmă
Campioana Maramureșului din Liga 4 va juca barajul de promovare cu campioana Clujului - 15 ore în urmă
Finanțare pentru Casa Memorială „Dr. Ioan Mihalyi de Apșa”, din Sighet - 15 ore în urmă
Proiect de lege important care reglementează înfiinţarea unor centre de dezintoxicare şi recuperare a dependenţilor de droguri
Suntem preocupați în mod concret de combaterea consumului și traficului de droguri și am votat, în Camera Deputaților, un proiect de lege important, inițiat de parlamentarii PNL, care reglementează înfiinţarea unor centre de dezintoxicare şi recuperare a dependenţilor de droguri.
În prezent, infrastructura pentru tratarea dependenţei de droguri în România este practic inexistentă, iar înfiinţarea unor centre regionale de dezintoxicare şi recuperare a dependenţilor în fiecare dintre cele opt regiuni de dezvoltare ale României este esențială pentru recuperarea celor care cad pradă drogurilor.
Potrivit legii adoptate astăzi, aceste centre includ măsuri de prevenire, tratament, prevenire a riscurilor şi consecinţelor asociate consumului de droguri, precum şi de reintegrare socială.
Pentru construirea, înfiinţarea şi funcţionarea centrelor sunt alocate sume pentru investiţii şi funcţionare în proporţie egală, 50% din bugetul de stat prin Ministerul Sănătăţii şi 50% din bugetele autorităţilor publice locale interesate, ori fonduri din programe de finanţare europene.
Președintele Consiliului Județean Maramureș, Ionel Bogdan, și-a exprimat deja intenția ca centrul pentru regiunea Nord-Vest să fie deschis în județul Maramureș. Din păcate, și în județul nostru, ca în întreaga țară, a scăzut vârsta consumatorilor de droguri până la elevii de gimnaziu și tocmai de aceea e important să luăm măsuri pentru tratarea și recuperarea consumatorilor de droguri.
Împreună construim un viitor mai bun pentru copiii noștri.
Călin Bota
Deputat PNL Maramureș











