„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 4 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 6 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 8 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 8 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 8 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 9 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 9 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 10 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 11 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 11 ore în urmă
Cel mai modern centru social rezidenţial din nord-vestul Transilvaniei va fi administrat de către Episcopia Maramureşului şi Sătmarului
Centrul Social de tip rezidenţial pentru persoane vârstnice „Bunul Samaritean” – Coroieni – a trecut în administrarea Protopopiatului Lăpuş. ÎPS Iustin, episcopul Maramureşului şi Sătmarului, a semnat în 6 martie actul de preluare a centrului, construit cu fonduri europene de Primăria Coroieni, în parteneriat cu Mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Dealu Mare. Potrivit declaraţiei primarului comunei Coroieni, Gavril Ropan, centrul va găzdui 40 de persoane vârstnice şi va fi dat în folosinţă în câteva luni, după încheierea fazei de autorizare. Centrul este construit şi utilat după toate standardele europene, beneficiind de locuri de depozitare a alimentelor, bucătărie, sală de mese, frigidere, congelatoare, lifturi, maşini de spălat. Camerele sunt dotate cu televizoare şi băi separate. Centrul are capelă pentru serviciile religioase, bibliotecă, spaţiu de lectură şi activităţi recreative. Este cel mai modern centru rezidenţial pentru persoane vârstnice din toată Transilvania. După ce va fi efectiv preluat de episcopie, se va numi Aşezământul social-filantropic ”Bunul Samaritean”. ”Biserica se întoarce acolo unde a fost întotdeauna: în societate, în comunitate, în familie, având grijă nu doar de sufletele credincioşilor, ci şi de viaţa lor şi de sănătatea lor fizică, de singurătatea lor, dar şi de cei ajunşi la bătrâneţe, pe care nu mai are cine să-i îngrijească”, a spus ÎPS Iustin.
















2 Comentarii în această postare
Marius
Da cu ce o sa-i duceti pe batrani, cu elicopteru sau ii parasutati ca pe drum ……vai .
Costea
Ăștia vor să le fure bieților moși averea agonisită. Se extinde ciuma neagră precum o eczemă, vor să acapareze tot.
Fir-ar neamul să le fie. A(d)min!