Patrimoniul artistic din Baia Mare ajunge la Cluj: Vernisajul expoziției „Maestrul și discipolul. Vasile Kazar și Mircea Bochiș” are loc la Palatul Bánffy - 20 minute în urmă
Caniculă în Baia Mare: puncte de hidratare funcționale între orele 11:00–17:00 - 3 ore în urmă
Anunț important: Criză de apă în Băsești - 3 ore în urmă
Testul de legislație rutieră se mută la serviciile de permise și înmatriculări din 1 iulie 2026 - 4 ore în urmă
Centrul de Artă Contemporană Colonia Pictorilor găzduiește astăzi evenimentul „Bridge to Business”, în prezența ambasadorului Chinei în România - 5 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Făurești - 5 ore în urmă
Oana Larisa Pop aduce în Maramureș Marele Premiu al Concursului Național de Interpretare a Muzicii Vocale Românești „Emil Monția” - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 29 iunie 2026 - 7 ore în urmă
29 iunie: Sfinții Apostoli Petru și Pavel - 7 ore în urmă
Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - în urmă
Gheorghe Ionuţi din Fărcaşa împlinește mâine 104 ani; Printre cei mai bătrâni din Maramureș
Mâine, 20 iulie, Gheorghe Ionuţi din Fărcaşa împlinește venerabila vârstă de 104 ani.
În urmă cu patru ani, de centenar, a avut parte de o frumoasă surpriză din partea administrației locale. La înmânarea diplomei de onoare, Gheorghe Ionuți a fost înaintat la gradul de „căpitan în retragere”.
Pe badea Gherghe l-am vizitat și acum șase ani, la aproape 98 de ani. Atunci ne-a spus povestea vieții lui.
„Aşa de bine îmi pare că am trecut prin toate… am fost copil sărac, apoi am fost servitor la bocotani, am mers în război, după aia m-am căsătorit şi am avut copii. Le-am văzut şi m-am descurcat în toate. Slugă am fost patru ani, doi în Sârbi şi doi aici în Fărcaşa. N-am stat în curăţenie în casă, ci în grajd cu animalele. Acolo am avut pat. După aia am împlinit 20 de ani şi m-am dus în armată. Să ştiţi că omul nu moare de muncă, în veci n-am fost beteag. N-am nici fumat. De băut, am băut câte un păhăraş de palincă, da n-am întrecut niciodată măsura.
Am participat la al Doilea Război Mondial şi am fost rănit. Am luptat la Cotul Donului împotriva ruşilor, eu am fost militar la unguri, că atunci o fost ungurii aici. Am căzut jos în ziua de Sfântă Mărie, în 1942. M-o rănit rău, am fost puşcat în mână, iar trei coaste nu am, mi le-o tăiat doctorii. Am stat în spital la Budepasta un an”, a povestit bătrânul.
L-am întrebat atunci cum i se pare traiul de acum în comparaţie cu ce dânsul a trăit.
„Pentru mine acum nu e uşor, că-s bătrân, da’ tinerii au amu’ lumea pe mână. Să fi avut eu lumea asta în timpul meu…Eu am lucrat în mina de la Baia Sprie în timpului comunismului. 18 ani am lucrat acolo, la 300 metri în pământ. A fost greu, am văzut fundul pământului. Acum am pensioară bunişoară de acolo.
Nu am fost un om betegos, am fost sănătos toată viaţa. Un singur bai am avut, mi-o plăcut femeile tinere, dar tot mai dragă mi-o fost a mea. Anuca mea, da’ o murit săraca. Supărare mare… ea o fost mama casei. În cimitir l-o pus pe altul lângă ea şi de le-am spus să-mi lase mie loc. Acum abia aştept să mă duc la baba mea, atâta dorinţă mai am”, a mărturisit bătrânul, cu lacrimi în ochi.
Multă sănătate îi dorim! E mare lucru să trăiești atât de mult.
Fotografia de sus a fost realizată în luna aprilie a acestui an de reprezentanți ai Centrului Militar Județean Maramureș, cu prilejul Ziua Veteranilor de Război.
Lavinia-Codruța HERMAN














