Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 26 minute în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 1 oră în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 2 ore în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 2 ore în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 5 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 6 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 6 ore în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 7 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 7 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 16 ore în urmă
Elevii de la „Șincai” au obținut premiul I la Festivalul Național de Scurtmetraje “Filmmic”
Recent, elevii Colegiului Național “Gheorghe Șincai” Baia Mare au obținut premiul I la Festivalul Național de Scurtmetraje “Filmmic”, care s-a desfășurat la Constanța.
Scurtmetrajul băimărenilor se intitulează „Postdecembrist”, iar azi, 29 mai, de la ora 18.00, îl puteți vedea la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare.
„Ce se ascunde în spatele premiilor? Idei, pasiune, muncă, neliniștea întrebărilor și satisfacția răspunsurilor găsite. Ce se află în fața premiilor? Confirmarea valorii. Iar elevii Colegiului Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare și-au confirmat, din nou, valoarea, la Festivalul Național de Scurtmetraje „Filmmic”, desfășurat la Constanța, în cadrul căruia efortul lor a fost răsplătit (așa cum ne-am așteptat) cu premiul 1. Tot premiul 1 l-au obținut la mai multe categorii: cea mai bună regie, cel mai bun actor Alin Loi, cea mai bună actriță Teodora Țolas.
Alin Loi, Teo Țolaș, Ianis Mureșan, Andrei Pop, Șișeștean Andrei sunt, toți, în clasa a 12-a. Această reușită vine să marcheze finalul unui parcurs liceal frumos, cu multe rezultate, care au onorat școala.
Vă invităm să le fiți alături miercuri, 29 mai 2024, începând cu ora 18.00, la Biblioteca Județeană “Petre Dulfu” Baia Mare, unde va avea loc proiecția scurtmetrajului “Postdecembrist”!”, transmite prof. Adriana Meșter.
Felicitări pentru acest proiect și pentru toată munca depusă în acești ani! Un exemplu și pentru alți liceeni!















