Au început înscrierile pentru Festivalul Ceaunelor și Grătarelor de la Muzeul „La lelea Ruzale” din Vima Mică - 11 minute în urmă
„Cu IA pe bicicletă”: Traseu prin Baia Mare și spectacol folcloric de excepție la Muzeul Satului - 48 minute în urmă
După 40 de ani la catedră, Cristina Kővy a fost omagiată într-un spectacol plin de emoție - 2 ore în urmă
Premieră la Spitalul de Pneumoftiziologie din Baia Mare - 2 ore în urmă
Gică Petrescu, 20 de ani de la dispariție - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 18 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Echipele românești și-au aflat adversarele din cupele europene. Cum mai stăm cu coeficientul UEFA - 13 ore în urmă
O jucătoare de la Fabrica de Campioni, la acțiunea de selecție pentru echipa națională U11 - 15 ore în urmă
Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 17 ore în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 17 ore în urmă
Primăria Sarasău va avea un centru de zi pentru copiii cu risc de abandon
În urmă cu câteva zile a fost semnat, la Sarasău, contractul de finanțare pentru proiectul Construire Centru de Zi pentru Copiii Expuși Riscului de a Fi Separați de Familie în Comuna Sarasău, Județul Maramureș.
Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență Apel nr.PNRR/2022/C13/I1.
„Centrele de zi au ca misiune prevenirea separării copiilor de familie, prin asigurarea, pe timpul zilei, a unor activități de îngrijire, educație, recreere-socializare, consiliere, dezvoltare a deprinderilor de viață independentă, orientare școlară și profesională etc. pentru copii, cât și a unor activități de sprijin, consiliere, educare etc. pentru părinți sau reprezentanții legali, precum și pentru alte persoane care au în îngrijire copii”, precizează primarul Ion Covaci.











