Hram la Mănăstirea Rohia: Mii de pelerini sunt așteptați la Praznicul Adormirii Maicii Domnului - 2 ore în urmă
Când focul apare prea des, poate că e momentul să fim puțin mai atenți - 4 ore în urmă
Șase medalii pentru Nautic Maramureș la Naționalele de Viteză de la Bascov - 4 ore în urmă
ȘHCS Fărcașa 2022 organizează înscrieri pentru grupele de Baby și Mini Handbal - 5 ore în urmă
Echipa de îngrijiri la domiciliu a DAS Baia Mare continuă să fie alături de persoanele vârstnice - 5 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid din serii la 100 m liber, la Europenele de la Paris - 5 ore în urmă
Investiție pentru sănătate la Spitalul Municipal Sighetu Marmației: Infrastructura unității medicale a fost modernizată pentru reducerea infecțiilor nosocomiale - 6 ore în urmă
Școala de Vară MERITO a revenit în Baia Mare cu cea de-a VII-a ediție - 6 ore în urmă
Se pregătește concursul pentru directorii de școli. Ce trebuie să știe candidații - 8 ore în urmă
Dunărea continuă să scadă. Unitatea 2 de la Cernavodă a inițiat procesul de oprire - 8 ore în urmă
Tradiţie respectată la Rohia de 33 de ani
De 33 de ani, în fiecare joi din prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti, Părintele Episcop este prezent la Mănăstirea Rohia, la slujba Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Crioteanul. Tradiția a fost respectată și joi, 22 februarie, când Episcopul Maramureşului şi Sătmarului, s-a rugat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, în Muntele cel Sfânt al Rohiei, cum numeşte Rohia Preasfinţitul Părinte Iustin. Cuvântul de învăţătură a avut în prim-plan însemnătatea Postului Mare şi comportamentul creştinului în timpul acestuia.
În fiecare seară din această săptămână, după slujbele oficiate, credincioşii prezenţi au primit câte un colac copt pe vatra încălzită cu lemne de către credincioşii din Rohia şi Poiană.














