Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 6 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 7 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 7 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 7 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 9 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 9 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 10 ore în urmă
Elevi de la „Șincai” premiați la Concursul interliceal de fizică „TopFiz”
În perioada 10-12 noiembrie, la Cluj-Napoca s-a desfășurat ediția XXIX a Concursului interliceal de fizică „TopFiz”.
Din echipa Colegiului Național „Gheorghe Șincai” au făcut parte elevii: Hotea David (VII B), Țapu Adrian (VII B), Tuș Mihnea Alex (VII B), Pop Luca Alexandru (VIII A), Costin Antonia Elena (VIII A), Pălincaș Sabina Teodora (VIII A), Purcar Bianca Marisa (IX D), Baksai Iulia Ingrid (IX D), Oneț Raul Marian (IX D), Petruț Mihai Andrei (XI D), Pop Rareș Mihai (XI C) și Petric Rareș Cristian (XII B). Profesori însoțitori au fost Plitan Petrică și Perșe Călin.
Rezultatele obținute de elevii șincaiști în competiția amicală au fost excelente. Ei au concurat alături de elevi valoroși din colegii reprezentative partenere din nord-vestul țării: C.N. „Emil Racoviță” Cluj-Napoca, C.N. „Emanuil Gojdu” Oradea, C.N. „Mihai Eminescu” Satu Mare, C.N. „Liviu Rebreanu” Bistrița și C.N. „Silvania” Zalău.
Felicitări pentru participare și rezultatele foarte bune!
















