Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 7 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 8 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 8 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 8 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 8 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 10 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 10 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 10 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 11 ore în urmă
Catedrala Episcopală din Baia Mare a găzduit festivitatea de deschidere a anului școlar pentru elevii seminariști
Luni, 11 septembrie, de la ora 8:00, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, cu ocazia începerii noului an școlar la Seminarul Teologic Liceal „Sfântul Iosif Mărturisitorul”.
„Prin săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii L-am rugat pe Dumnezeu ca să își reverse harurile și darurile Sale cele bogate peste toți elevii din Episcopia Maramureșului și Sătmarului, peste profesorii și dascălii lor, rugând pe Dumnezeu să îi ocrotească și pe Maica Domnului să îi binecuvinteze în lucrarea lor de ucenici ai Mântuitorului nostru Iisus Hristos”, a precizat PS Timotei Sătmăreanul.
Ca de fiecare dată, de aproximativ 20 de ani încoace, adică de la târnosirea demisolului Catedralei Episcopale, deschiderea noului an şcolar pentru învăţământul teologic preuniversitar din Baia Mare se face în acest sfânt locaş de închinare, în prezența cadrelor didactice și a elevilor seminariști.
Din soborul părinților slujitori au făcut parte Pr. Florin Hoban, directorul Seminarului Teologic Liceal „Sfântul Iosif Mărturisitorul”, Protos. Serafim Bilț, eclesiarhul Catedralei Episcopale, Pr. Claudiu Pop, Pr. Claudiu Ciascai, Pr. Călin Stoica, Arhid. Gherasim Nap și Arhid. Ioan Onuț Păcurar, referent secretariat.
La final a fost oficiat un Polihroniu pentru a cere binecuvântarea şi ocrotirea lui Dumnezeu, a Maicii Domnului şi a tuturor sfinţilor pentru părinții profesori, profesorii şi elevii instituției de învățământ teologic şi din toată Episcopia.
În încheiere, Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a transmis celor prezenți mesajul de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, îndemnându-i să fie lumină și exemplu pentru cei din jur, informează Pr. Adrian Dobreanu, Responsabil Departament Comunicații Media-Online.















