Sarah Mullally, femeia care conduce Biserica Angliei - 29 minute în urmă
Mâine începe mini-stagiunea ‘Maramureș în Armonii Clasice’ cu un concert de excepție - 38 minute în urmă
Tradițiile maramureșene ajung în prim-plan european printr-un nou parteneriat cultural - 53 minute în urmă
Câinii de serviciu ai ITPF Sighet, parteneri de nădejde la frontieră - 2 ore în urmă
„Rânduiala Paștelui în satul maramureșean”: Expoziție și ateliere demonstrative la Complexul Muzeal Arad - 3 ore în urmă
Început cu stângul al naționalei U19 în turneul de calificare la Campionatul European - 4 ore în urmă
Un caz cutremurător care zguduie Spania - 4 ore în urmă
Încep lucrările de reabilitare a străzii Xenopol din Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
Aurel Tămaș, reacție dură după comentariile negative despre naționala României: „Să vă fie rușine” - 4 ore în urmă
Un ultim pas spre Final Four-ul Cupei României pentru fetele de la CS Minaur - 6 ore în urmă
Polițiștii Biroului Siguranța Școlară, aproape de elevi și pe timpul vacanței
Campaniile de informare desfășurate de către lucrătorii Biroului Siguranța Școlară cu elevii continuă și pe perioada vacanței de vară. Astfel, în cadrul taberelor școlare sau atelierelor de vară polițiștii sunt prezenți, fie zilnic sau săptămânal, în mijlocul copiilor.
O activitate, oarecum de tradiție, a avut loc săptămâna trecută la Centrul de Echitație de la Curtuiușu Mare. Polițiștii s-au întâlnit cu elevii din cadrul Școlii Gimnaziale Finteușu Mic, dar și cu alți elevi aflați în tabără, cărora li s-a vorbit despre măsurile de siguranță pe care trebuie să le ia în orice situație, pentru a nu fi victime ale violenței fizice și verbale, precum și ale altor genuri de infracțiuni.
De asemenea, polițiștii au prezentat aspecte privind răspunderea penală a minorilor, delicvența juvenilă, reguli privind circulația rutieră în calitate de pietoni sau bicicliști, reguli privind navigarea pe internet, oferind recomandări copiilor pentru perioada vacanței de vară, astfel încât să nu devină victime ale infracțiunilor sau accidentelor rutiere.
Polițiștii vor desfășura astfel de activități pe întreaga perioadă a vacanței de vară.















