Mirosul de sărbătoare a pătruns la Centrul Luchian din Baia Mare, în cadrul atelierului de ornat turtă dulce - 6 minute în urmă
Concertul caritabil de colinde și muzică clasică „Poveste de iarnă” va avea loc la Biserica Greco-Catolică „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 28 minute în urmă
Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 1 oră în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 12 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 15 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 16 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 16 ore în urmă
Acțiune pe linia tăierii și transportului ilegal de arbori; S-a lăsat cu amenzi
În 23 mai, în timp ce polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Sarasău desfășurau o acțiune pe linia combaterii şi prevenirii tăierilor fără drept de arbori şi a transportului ilegal de material lemnos, au oprit, pe raza comunei Săpânța, pentru control, un autocamion care tracta o remorcă încărcată cu material lemnos.
La volan a fost identificat un bărbat de 36 de ani din Câmpulung la Tisa, care a prezentat avizele de însoțire a materialului lemnos pentru cantitatea de 12,086 metri cubi încărcătură pe camion și 15,0055 metri cubi încărcătura pe remorcă.
Întrucât încărcătura nu a corespuns din punct de vedere al numărului de bușteni și a existat suspiciunea că volumul materialului lemnos transportat este mai mare decât cel înscris în avizele de însoțire, autocamionul a fost condus la sediul Ocolului Silvic Sighetu Marmației unde s-a procedat la măsurarea materialului lemnos transportat.
Cu aceasta ocazie s-a stabilit faptul că materialul lemnos transportat pe autocamion și remorcă era mai mare cu 8,65 m.c. în valoare de aproximativ 2.200 de lei.
Conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional conform art.19 alin.2, lit.b, din Legea 171/2010, cu amendă în cuantum de 5.000 de lei şi totodată s-a dispus confiscarea cantităţii de 8,65 m.c. Materialul lemnos confiscat a fost predat în custodia lucrătorilor silvici din cadrul Ocolului Silvic Sighetu Marmaţiei.
Foto arhivă











