Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 46 minute în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 2 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 3 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 3 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 4 ore în urmă
Teodora Luca: povestea din spatele unei cariere artistice de succes - 6 ore în urmă
Scriitorul Gelu Vlașin, în mijlocul elevilor de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 6 ore în urmă
Vacek – proză de Marian Ilea (XXII) - 7 ore în urmă
Elevii de la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” au colindat la Centrul de Zi de Recuperare Esperando - 7 ore în urmă
Campania „Siguranța online” a ajuns la Colegiul Tehnic „Nenițescu” din Baia Mare
Miercuri, 8 februarie, polițiștii de prevenire s-au întâlnit cu elevii Colegiului Tehnic „C. D. Nenițescu” din Baia Mare.
Polițiștii au discutat cu elevii despre pericolele cu care se pot întâlni în mediul online, precum și despre măsurile pe care le au la îndemână pentru a preveni victimizarea.
Polițiștii le-au atras atenția asupra informațiilor pe care le postează pe rețele de socializare, cum acestea îi fac vulnerabili în fața infractorilor, prezentându-le modul de operare al acestora.
De asemenea, le-au prezentat riscurile la care se expun atunci când fac glume pe seama colegilor lor, și anume, cum aceste glume se transformă în infracțiuni și cum răspund ei penal în calitate de minori, pentru a preveni comportamentele delincvente/infracționale.
Totodată, au aflat cum pot să facă cumpărături online în siguranță, cum pot să-și protejeze calculatorul, care sunt cele mai sigure programe antivirus, precum și care sunt parolele cu gradul cel mai ridicat de securitate.
Polițiștii au oferit diriginților materiale informative sub formă de broșuri, care conțin cele mai frecvente situații cu care se pot întâlni tinerii în mediul online și sfaturi utile în prevenirea victimizării.
Activitățile vor continua în perioada următoare și în alte unități de învățământ din județ.
Polițiștii doresc tuturor elevilor/tinerilor navigare în siguranță pe internet!
















