Starea drumurilor în județ - 14 minute în urmă
Reguli mai dure pentru ITP: cât plătești dacă ignori inspecția tehnică - 25 minute în urmă
Locuri de muncă disponibile în Maramureș - 36 minute în urmă
Poetul Grigore Vieru va fi omagiat la Sighetu Marmației - 40 minute în urmă
Asociația Filantropia Maramureșeană, alături de persoanele fără adăpost din Baia Mare - 1 oră în urmă
„Forma infinitului”: Concurs pentru elevi și tineri inspirat de Constantin Brâncuși, organizat de Centrul Cultural Pastoral din Sighetu Marmației - 1 oră în urmă
Curs gratuit pentru tinerii din Maramureș care nu au un loc de muncă și nu urmează nicio formă de învățământ - 2 ore în urmă
Artista Gabriela Ardusătan împlinește azi o frumoasă vârstă - 2 ore în urmă
Meci greu pentru CS Minaur, la Brașov - 2 ore în urmă
11 februarie 1866, abdicarea forțată a lui Alexandru Ioan Cuza - 3 ore în urmă
Stadiul lucrărilor la drumurile județene aflate în reabilitare în Maramureș
Trei dintre drumurile județene importante din Maramureș se află în plin șantier, iar lucrările de reabilitare și modernizare a infrastructurii rutiere avansează conform planului. Ionel Bogdan, președintele Consiliului Județean Maramureș și Gabriel Ștețco, administratorul public al județului urmăresc îndeaproape derularea investițiilor și au luat la pas șantierele în lucru.
DJ 185 Hărnicești – Ocna Șugatag
Pe acest tronson au fost finalizate deja 60% dintre lucrările prevăzute, iar acum se intervine pentru canalizarea pluvială, respectiv la realizarea stratului de balast de fundație inferior. Săptămâna viitoare se va așterne stratul de agregate naturale stabilizate cu ciment și vor fi amenajate trotuarele. De asemenea, se consolidează podul de la km 0+508, unde se lucrează la armarea și cofrarea plăcii de suprabetonare din beton C35/45. Proiectul acoperă 5,8 km de drum, finanțat prin programul MaraNord, cu un buget total de 120 milioane euro pentru opt drumuri județene. Finalizarea lucrărilor este programată pentru luna octombrie.
DJ 185 Bocicoiu Mare – Lunca la Tisa
Aici, lucrările sunt aproape finalizate, cu un grad de execuție de 80%. Cei 56 de piloți din beton armat au fost finalizați, iar acum se lucrează la grinda de rigidizare din beton armat C30/37. Investiția totală este de 830.000 euro, finanțată din bugetul local.
DJ 184A Dumbrăvița – Rus
Pe acest drum, lucrările sunt în stadiu incipient, gradul de execuție fiind de 20%. Se intervine la lărgirea carosabilului, urmând ca în perioada următoare să se execute șanțurile și podețele transversale. Investiția pentru acest tronson se ridică la 2,4 milioane euro, finanțată din bugetul local.
Ionel Bogdan, președintele Consiliului Județean Maramureș: „Unde sunt șantiere în lucru în Maramureș? Peste tot, din Baia Mare până la Tisa! Lucrăm la drumuri, aeroport, spitale, parcuri industriale și școli, pentru că ne-am zbătut să urnim Maramureșul din loc. Reabilităm trei drumuri județene importante și urmează și alte șantiere finanțate din fonduri europene și din bugetul județului.
Voi lua la pas în perioada următoare toate șantierele. Vă voi ține la curent cu toate lucrările, așa cum am obișnuit.
În ultimii patru ani am muncit zi de zi pentru aceste investiții. Alții au fost ‘harnici’ doar în campanii electorale și sunt convins că jubilează pentru că vor inaugura obiective de investiții de sute de milioane de euro pe care eu și colegii mei le-am generat. Mandatul meu la președinția Consiliului Județean se încheie în toamnă, însă misiunea mea pentru Maramureș continuă. Voi lupta mai departe pentru mai binele maramureșenilor și pentru dezvoltarea Maramureșului!”.















