Un pas spre sferturile de finală ale EHF European League pentru fetele de la Minaur după victoria cu deținătoarea trofeului - 8 ore în urmă
Tot mai multe fraude prin transmiterea de mesaje false în numele unor instituții publice - 10 ore în urmă
Rezultate frumoase la etapa locală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar pentru Școala Gimnazială „Avram Iancu” Baia Mare - 10 ore în urmă
CSM Sighet, învinsă într-un amical de o colegă de serie din Liga 3 - 11 ore în urmă
Curs gratuit de competențe digitale la Biblioteca Orășenească Borșa - 11 ore în urmă
Patru dintre jucătorii de bază ai CSM Știința Baia Mare și-au prelungit contractele - 13 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Pilda Întoarcerii Fiului Risipitor – „venirea în sine” și „venirea în fire” - 14 ore în urmă
Meci al juniorilor 5 de la Academia Minaur, în pauza partidei seniorilor - 14 ore în urmă
Echipa de fotbal feminin de la Școala Gimnazială Nr. 18 Baia Mare a obținut locul 3 la etapa municipală a competiției „Cupa ING” - 14 ore în urmă
Educație pentru prim ajutor la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare: Asociația pentru Ambulanță Maramureș a susținut un nou curs de Suport Vital de Bază - 15 ore în urmă
Cîmpeanu: Testarea elevilor la revenirea în școală cu teste noninvazive este esențială. Cred că orice părinte își va da acordul
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat joi că testarea elevilor la revenirea în şcoală cu teste noninvazive este „esenţială”, menţionând că aceste teste pot fi şi autoadministrate, nu va fi nevoie de supravegherea cadrelor didactice, dar va fi necesar acordul părinţilor.
Ministrul a precizat faptul că până acum foarte mulți părinți au refuzat testarea copiilor pe motiv că testele erau invazive.
„Testarea elevilor la revenirea în şcoală pe baza achiziţionării de teste noninvazive este esenţială. În limitele de competenţă ale Ministerului Educaţiei pot să spun că din cele 1.150.000 teste au fost utilizate doar 19.000.
Au fost două cauze: lipsa de personal medical, care este un lucru cunoscut, nu este de ieri de azi, care să administreze aceste teste, şi al doilea lucru – foarte mulţi părinţi au considerat că aceste teste sunt invazive, motiv pentru care nu şi-au dat acordul, care era necesar în mod expres.
Odată cu achiziţia de teste noninvazive, care, la limită, pot fi şi autoadministrate – am văzut că acest lucru se face în şcoli din Franţa şi Austria – sunt îndreptăţit să sper că acea testare în masă în şcoli va putea să fie un fapt”, a afirmat Cîmpeanu, după şedinţa de guvern.
El a explicat că testele pe bază de salivă pot fi autoadministrate, sub supravegherea cadrului didactic, nefiind nevoie de competenţă medicală, dar va fi necesar acordul părinţilor. „Dar cred că orice părinte îşi va da acordul în cazul în care testele sunt noninvazive”, a adăugat Cîmpeanu.
Propunerea ministrului Educației a fost salutată de premierul Florin Cîțu, care a afirmat faptul că testarea elevilor după vacanța prelungită de Paște ar fi o soluție foarte bună de a ține sub control pandemia de Covid-19.
Sursa – digi24.ro















