Club Sportiv Seini își extinde activitatea și la Târgu Lăpuș: Cursuri de înot pentru copii din 20 aprilie - 2 ore în urmă
Peste 150 de copii au participat la prima ediție județeană a proiectului „Micii ecologiști pe drumul reciclării” - 3 ore în urmă
Victorie la scor pentru CSM Sighet în primul meci din play-out - 4 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur, cu dobânzi de până la 7,50% - 5 ore în urmă
Peste 1300 de elevi din Maramureș și din țară au vizitat Muzeul Satului din Baia Mare în această săptămână - 5 ore în urmă
Slujire arhierească în Duminica Floriilor la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit la Parohia Ortodoxă „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Satu Mare, în Duminica Floriilor - 6 ore în urmă
În satul Ciolt s-a amenajat un nou teren de fotbal, dedicat copiilor și tinerilor pasionați de sport - 9 ore în urmă
Copii la vânătoare de comori cu jandarmii montani - 10 ore în urmă
Mașină furată din Austria, găsită de polițiștii de frontieră în Vișeu de Sus - 11 ore în urmă
Atelierele continuă: Meșterul popular Elena Ștefan și profesoara Mihaela Bude, alături de copiii din Țara Lăpușului
Atelierele „Hai-Hui prin povești culese din Țara Lăpușului” continuă.
Ieri, 17 iulie, în mijlocul copiilor s-au aflat două invitate speciale – meșterul popular Elena Ștefan și profesoara Mihaela Bude.
„Meșterul popular Elena Ștefan, care le-a vorbit copiilor despre busuioc, bărbânoc și grâu. Copiii au putut simți făina obținută din bobul de grâu, iar mai apoi au degustat și produsul finit, pâinea. Au descoperit la ce sunt folosite aceste plante în viața de zi cu zi și în tradițiile populare.
A doua invitată a fost doamna profesor Mihaela Bude, care le-a interpretat copiilor povestea lui Ilie Păpădie, vorbindu-le apoi despre întrebuințările acestei plante.
Activitățile au continuat în grupe, copiii realizând semne de carte, coșulețe sau ierbare cu plantele descoperite astăzi, precum și flori din șervețele, sub îndrumarea Ilincăi.
La final, David și Iulia, mai curajoși, ne-au prezentat ierbarul realizat acasă, în care au inclus două dintre plantele lor preferate: mușcata bunicii și cârciumăreasa”, precizează reprezentanții Centrului de Informare Turistică Târgu Lăpuș.
Proiectul este inițiat de Sivia Roman (Asociația Culturală Sub Stejar) și Livia Neag Nistea (Casa de Cultură „Vasile Grigore Latiș”), care aduc împreună pasiunea pentru cultură și dragostea pentru lumea copilăriei”.
Atelierele se vor desfășura în perioada 16 iulie – 1 august, între orele 10:00 – 12:00, la Centrul Cultural-Educațional „Start”, la Casa de Cultură „Vasile Grigore Latiș” și în aer liber.
Foto – Centrul de Informare Turistică Târgu Lăpuș

Citește și
Aproape 50 de copii au participat la primul atelier „Hai-Hui prin povești culese din Țara Lăpușului”















