31 martie 1933, s-a născut Nichita Stănescu - 24 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 31 martie 2026 - 1 oră în urmă
Matei Alexandru Petruț din cadrul CSM Baia Mare a obținut titlul de vicecampion regional și medalia de argint la Campionatele de Cadeți - 10 ore în urmă
Lucacistul Tudor Costin s-a calificat în lotul național după un rezultat foarte bun la Olimpiada Națională de Informatică de la Pitești - 11 ore în urmă
Cu ochii pe pietoni - 12 ore în urmă
Restricții de circulație la „Pasaj Clubul Văcarilor (Baia Mare – Recea)” - 12 ore în urmă
Doi elevi ai Școlii Profesionale Dumbrăvița au obținut locul 3 la etapa județeană a Concursului Național de Securitate și Sănătate în Muncă „Știu și aplic” - 12 ore în urmă
Pr. Constantin Necula va susține o conferință la Catedrala Episcopală din Baia Mare în această seară - 13 ore în urmă
Știința Explorări începe cursa pentru evitarea retrogradării - 13 ore în urmă
37 de amenzi date de polițiștii sigheteni în două ore - 14 ore în urmă
Baia Mare devine smart city
Autoritățile din Baia Mare au avut, în ultimele zile, o întâlnire cu reprezentanții companiei care a oferit suport în realizarea hărții tipărite actualizate a municipiului. În continuare, municipalitatea vizează dezvoltarea unei hărți digitale, menite să aducă informațiile orașului mai aproape de cetățeni.
„Este un pas firesc și necesar pentru un oraș precum Baia Mare, în direcția modernizării și a transparenței. Printre propunerile primite se află realizarea unei versiuni 3D interactive, care să poată fi actualizată constant cu date utile pentru băimăreni. Ne gândim la informații despre rețeaua de transport public, pistele pentru biciclete, dar și la semnalarea imediată a lucrărilor de pe străzi sau la modificările decise de Comisia de Sistematizare a Circulației”, a explicat primarul municipiului.
Pe lângă harta digitală, partenerii au sugerat dezvoltarea unui tur virtual 360° al municipiului, similar celor din orașe precum Sighișoara sau Sibiu, care să integreze principalele obiective turistice și puncte de interes.
Totodată, municipalitatea analizează instalarea a două panouri digitale în locații cheie, precum Centrul Vechi și Piața Revoluției, pentru a oferi în timp real informații utile despre transport public, evenimente și anunțuri de interes general.
Vasile Petrovan







