Prognoza meteo Maramureș, miercuri 1 aprilie 2026 - 6 ore în urmă
O nouă extragere în campania „Hai cu busul!” - 9 ore în urmă
Acțiune de colectare de aparate electrice în Baia Sprie - 9 ore în urmă
Jandarmi într-o altfel de misiune - 10 ore în urmă
Israel adoptă legea pedepsei cu moartea pentru palestinienii din Cisiordania - 12 ore în urmă
Săptămâna Verde la Bibliotecă: grupuri numeroase de elevi și preșcolari au participat la activități care îmbină lectura cu protejarea naturii - 12 ore în urmă
Ioan Marchiș expune la Bruxelles „Manifestul memoriei atavice” - 12 ore în urmă
Un meci ca un sfârșit de capitol - 12 ore în urmă
Cursul Național Regional de Taekwon-do ITF, dedicat perfecționării sprtivilor, a reunit sute de practicanți în Baia Mare - 13 ore în urmă
Festivalul de pricesne „Lumină din Lumină”- ediția a IX-a a oferit momente de emoție și credință spectatorilor din Târgu Lăpuș - 13 ore în urmă
Un nou incendiu a izbucnit în Maramureș, de data aceasta la graniță
Miercuri după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii de frontieră din Punctul de Trecere Sighetu Marmației au observat cu îngrijorare că din zona pietonală a podului de lemn care leagă România de Ucraina începe să iasă fum. Incidentul s-a produs dincolo de linia de frontieră, pe teritoriul ucrainean.
Fără să piardă timp, agenții au intervenit cu stingătoarele din dotare pentru a limita flăcările. La scurt timp, la fața locului au ajuns și pompierii Detașamentului din Sighetu Marmației, care au acționat pentru stingerea completă a focului și pentru a preveni extinderea acestuia spre partea română a podului.

Din cauza incendiului, traficul prin Punctul de Trecere a Frontierei a fost temporar sistat, atât rutier, cât și pietonal. După aproximativ o oră, în jurul orei 18:30, incendiul a fost lichidat, iar zona afectată de foc a fost marcată corespunzător. Traficul a fost reluat complet la ora 18:40.
Incidentul vine pe fondul unui șir lung de incendii produse în ultima perioadă în județul Maramureș, ceea ce ridică întrebări despre siguranța infrastructurii și despre nivelul de alertă în zonele sensibile, cum sunt granițele. Autoritățile nu au anunțat până acum cauza exactă a izbucnirii focului.
Vasile Petrovan















