Club Sportiv Seini își extinde activitatea și la Târgu Lăpuș: Cursuri de înot pentru copii din 20 aprilie - 6 ore în urmă
Peste 150 de copii au participat la prima ediție județeană a proiectului „Micii ecologiști pe drumul reciclării” - 7 ore în urmă
Victorie la scor pentru CSM Sighet în primul meci din play-out - 8 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur, cu dobânzi de până la 7,50% - 9 ore în urmă
Peste 1300 de elevi din Maramureș și din țară au vizitat Muzeul Satului din Baia Mare în această săptămână - 9 ore în urmă
Slujire arhierească în Duminica Floriilor la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare - 10 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul a slujit la Parohia Ortodoxă „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Satu Mare, în Duminica Floriilor - 10 ore în urmă
În satul Ciolt s-a amenajat un nou teren de fotbal, dedicat copiilor și tinerilor pasionați de sport - 13 ore în urmă
Copii la vânătoare de comori cu jandarmii montani - 14 ore în urmă
Mașină furată din Austria, găsită de polițiștii de frontieră în Vișeu de Sus - 15 ore în urmă
Țigări de contrabandă transportate cu drona
Polițiștii din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Halmeu au descoperit și ridicat în vederea confiscării aproximativ 500 pachete cu tigări care au fost aduse din țara vecină, cu drona. Doi cetățeni români care primiseră și urmau să depoziteze țigările sunt cercetați pentru contrabandă.
În data de 19 februarie, în jurul orei 23.00, polițiștii de frontieră , aflați în misiune de supraveghere a frontierei de stat, au observat, pe direcția localității Porumbești, un aparat de zbor de mici dimensiuni (dronă), care transporta un colet. În urma cercetării zonei, polițiștii de frontieră au depistat, în apropierea localității, la aproximativ 2 km de frontiera cu statul vecin, două persoane care au preluat un colet învelit în folie neagră și l-au încărcat într-un autoturism.
În cel mai scurt timp au fost anunțate despre acest eveniment autoritățile de frontieră din Ucraina, în vederea cercetării în comun a cazului.
Persoanele, autoturismul și coletul au fost transportate la sediul sectorului, unde, în urma inventarierii țigărilor, a rezultat cantitatea de 500 pachete cu țigări provenite din magazine de tip duty free, în valoare de 5.850 lei.
Autoturismul – în valoare de 35.000 lei – și țigările au fost ridicate în vederea confiscării, iar polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, sub îndrumarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare.
Foto: arhivă















