Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 15 minute în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 43 minute în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 1 oră în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 2 ore în urmă
Revoluția Română 18 decembrie 1989 – Timișoara sub asediu - 3 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 3 ore în urmă
Dansatorii maramureșeni Luca Mădăras Aluaș – Hannah Gomboș, pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Clase al României şi la Cupa Mystic - 4 ore în urmă
„Colindăm în Țara Codrului”: Spectacol de colinde la Asuaju de Sus - 4 ore în urmă
Numeroase grupuri de colindători au adus vestea Nașterii Domnului și astăzi la Catedrala Episcopală Baia Mare - 6 ore în urmă
A fost inaugurat pasajul de la Italsofa - 6 ore în urmă
Țigări de contrabandă livrate pe calea aerului
Duminică, polițiștii de frontieră au observat un aparat de zbor de mici dimensiuni care se deplasa spre teritoriul României, dinspre Ucraina. La un moment dat, acesta a lăsat două colete pe o stradă din Sighet. La fața locului, au dat de un maramureșean (38 de ani), pe care l-au reținut. În colete au fost găsite 990 pachete, de proveniență ucraineană, în valoare de 11.400 lei, cantitate ce a fost ridicată în vederea confiscării.
Și o livrare… terestră
Vineri seara, polițiștii sigheteni din cadrul IPJ Maramureș au oprit pentru control un autoturism condus de un sighetean de 29 de ani. În mașină au găsit 12.000 de pachete țigări netimbrate şi fără documente de provenienţă. Țigările au fost ridicate, iar autoturismul indisponibilizat, valoarea totală a bunurilor confiscate fiind de 144.000 lei.
În ambele cazuri cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de contrabandă şi pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale a celor implicați.
Foto: polițiaromână.ro; polițiadefrontieră.ro

















