Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 40 minute în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 2 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 2 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 3 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 4 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 5 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 5 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 5 ore în urmă
Teodora Luca: povestea din spatele unei cariere artistice de succes - 7 ore în urmă
Șarpe găsit într-un copac pe o stradă din Baia Mare, relocat în pădure
Aseară, 19 iulie, poliția locală Baia Mare a avut parte de o misiune inedită.
Un apel primit la dispecerat a semnalat prezența unui șarpe într-un copac, pe o stradă din municipiu.
Polițiștii locali, împreună cu colegii din cadrul Poliției Municipiului Baia Mare, s-au deplasat de urgență la fața locului și au reușit să captureze șarpele în siguranță, relocându-l în pădure, în habitatul său natural.
Șarpele capturat este neveninos și face parte din familia colubride (Colubridae), cunoscut sub denumirea de șarpele lui Esculap (Zamenis longissimus). Este ocrotit prin lege, iar în România trăiește în toate regiunile, acolo unde găsește condiții favorabile de trai.
Este un șarpe mare, cu o lungime de până la 2 metri, dar nu este periculos pentru oameni. Preferă locurile însorite, pădurile și coastele stâncoase, se cațără foarte bine în copaci și se deplasează lent.
„În cazul în care observați animale sălbatice în mediul urban, vă rugăm să apelați SNUAU 112 sau dispeceratele Poliției Locale, Jandarmeriei sau Poliției Naționale, pentru a interveni în siguranță, atât pentru comunitate, cât și pentru animale.
Protejăm natura, protejăm comunitatea!”, transmit polițiștii.

















