Andrei Fejszes Mihaljek, două turnee câștigate în doar opt zile - 4 ore în urmă
Un lucacist a obținut mențiune la Olimpiada Națională de Limba și literatura română - 4 ore în urmă
Vești de la Spitalul Universitar despre Mircea Lucescu - 5 ore în urmă
Copiii din Casele de Tip Familial din Sighetu Marmației, în vizită la Judecătorie - 5 ore în urmă
Și polițiștii s-au alăturat campaniei „Maramureș curat” - 5 ore în urmă
Ziua Mondială a Sănătății: în Piața Libertății din Baia Mare se organizează un eveniment dedicat siguranței și stilului de viață echilibrat - 6 ore în urmă
Câți bani are Banca Națională a României în conturi, la final de martie 2026? - 6 ore în urmă
Echipa de medici a Spitalului Municipal Sighetu Marmației s-a mărit - 6 ore în urmă
Concertul de pricesne „Patimile Domnului”, ediția a XI-a, a adus bucurie și pace în sufletele credincioșilor din Biserica Ortodoxă Ciocotiș - 7 ore în urmă
Alexandru Musi, desemnat „Tricolorul lunii martie” - 9 ore în urmă
Mii de pachete cu țigări de contrabandă au fost confiscate de polițiștii de frontieră din Valea Vișeului și Sarasău
Sâmbătă, 20 noiembrie, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Valea Vișeului au organizat o acțiune pe linia combaterii contrabandei cu ţigarete în zona de responsabilitate. Astfel, în jurul orei 07.00, aceștia au descoperit, pe o stradă lăturalnică a comunicației Petrova-Strâmtura, un autoturism abandonat, pe care erau aplicate plăcuțe cu numere de înmatriculare de România.
În interiorul acestuia puteau fi observate mai multe colete învelite în folie neagră, asemănătoare coletelor cu țigări. Ulterior, autoturismul a fost transportat la sediul SPF Valea Vișeului. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că numărul de înmatriculare aplicat pe mașină aparține, de fapt, unui alt autoturism. În interior a fost descoperită cantitatea de 14.829 pachete cu țigări provenite din magazine de tip duty-free, în valoare de 173.500 lei. Autoturismul, în valoare de aproximativ 10.000 de lei, a fost reținut în vederea continuării cercetărilor. De asemenea, cantitatea de țigări a fost ridicată în vederea confiscării.
În cauză, se fac cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de contrabandă și punere în circulație sau conducere pe drumurile publice a unui autoturism cu număr fals de înmatriculare.În continuare, se derulează verificări pentru depistarea tuturor persoanelor implicate, sub directa coordonare a procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus, urmând ca la final să fie luate măsurile legale ce se impun.
În data de 18 noiembrie, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Sarasău, au desfăşurat o acţiune pe linia combaterii contrabandei cu ţigarete în zona de responsabilitate. Astfel, în jurul orei 23.30, poliţiştii de frontieră au descoperit, în apropierea frontierei de stat cu Ucraina, pe direcția localității de frontieră Remeţi, patru colete voluminoase, asemănătoare coletelor cu ţigări.
La sediul insituției, în urma inventarierii baxurilor cu țigări descoperite, s-a constatat că acestea conțin 3.000 pachete țigări, de proveniență Duty-Free, în valoare de aproximativ 35.100 lei. În cauză, se fac cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, întreaga cantitate de țigarete fiind ridicată în vederea confiscării.În continuare, se derulează verificări pentru depistarea tuturor persoanelor implicate, sub directa coordonare a procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sighetu Marmației, urmând ca la final să fie luate măsurile legale ce se impun.















